EMC powiększa macierze Symmetrix DMX

Nowe macierze EMC oferują pojemność do 84 terabajtów, asynchroniczną replikację i wsparcie dla iSCSI.

Nowe macierze EMC oferują pojemność do 84 terabajtów, asynchroniczną replikację i wsparcie dla iSCSI.

Pół roku po premierze macierzy Symmetrix DMX 800, 1000 i 2000 EMC wprowadza na rynek kolejny model oznaczony symbolem DMX 3000. Nowa macierz jest przeznaczona dla najbardziej wymagających klientów - zwłaszcza tych, którzy szukają możliwości centralizacji przechowywania i zarządzania danymi. Mieści do 576 dysków, co przekłada się na 84 TB tzw. surowej pojemności w 2 szafach. To dwukrotnie więcej, niż najwyższy dotychczas model DMX 2000.

Ulepszenia wprowadzone w nowym modelu nie ograniczają się jedynie do zwiększenia pojemności. Jako pierwsze urządzenia tej klasy macierze Symmetrix DMX 3000 wyposażono w możliwość podłączania serwerów poprzez protokół iSCSI wykorzystujący światłowodowe łącza Gigabit Ethernet. Każdy z portów kontrolera będzie mógł obsługiwać zarówno Fibre Channel, jak i iSCSI. Zgodnie z obietnicami złożonymi podczas premiery linii DMX macierze te mogą obecnie obsługiwać wykorzystywane przez komputery mainframe szybkie łącza Ficon (ok. 100 MB/s).

Kolejną nowością wprowadzoną w modelach DMX 3000 jest rozszerzenie systemu operacyjnego EMC Enginuity, pozwalające na wymianę elementów sprzętowych macierzy oraz aktualizację oprogramowania firmware bez konieczności wyłączania macierzy.

Zmiany zaszły także w oprogramowaniu SRDF, służącym do zdalnej replikacji danych pomiędzy macierzami EMC pracującymi w odległych od siebie ośrodkach obliczeniowych. Nowa wersja SRDF pozwala już nie tylko na replikację synchroniczną, lecz także na kopiowanie danych w trybie asynchronicznym w ustalonych odstępach czasu. Ponadto znosi ograniczenie co do maksymalnej odległości pomiędzy replikującymi się macierzami. Dotychczas EMC wykorzystywała wydzielone routery, co niepotrzebnie komplikowało zarządzanie siecią, a ponadto ograniczało zasięg replikacji do ok. 100 km. Obecnie replikacja jest obsługiwana przez kartę wbudowaną bezpośrednio w macierz i może odbywać się na dowolną odległość. Produkty pozwalające na zdalną replikację danych pomiędzy macierzami na bardzo duże odległości prezentowały ostatnio Hitachi Data Systems, IBM, CNT i Nishan Systems.

Ceny macierzy Symmetrix DMX 3000 zaczynają się od 1,7 mln USD. Równolegle z wprowadzeniem macierzy najwyższej klasy EMC znacznie obniżyła cenę za najprostszy model - DMX 800. Zamiast ok. 450 tys. USD macierz ta będzie oferowana w cenie od 284 tys. USD.

Rachunek za dane

EMC wprowadziła do oferty możliwość zakupu macierzy w formie zdalnie zarządzanej usługi fakturowanej z częstotliwością miesięczną. Za zarządzanie i billing wykorzystania zasobów odpowiada nowy moduł oprogramowania EMC OpenScale. Oferta jest skierowana do dużych klientów. Obejmuje jednak nie tylko macierze z serii Symmetrix, lecz także Clariion i Celerra. Opłatą mogą też zostać objęte przełączniki Fibre Channel z serii Connectrix oraz oprogramowanie TimeFinder i SRDF.


TOP 200