EMC inwestuje w oprogramowanie

Za 1,3 mld USD gigant systemów pamięci masowych EMC przejmuje Legato, czołowego producenta oprogramowania do archiwizacji danych.

Za 1,3 mld USD gigant systemów pamięci masowych EMC przejmuje Legato, czołowego producenta oprogramowania do archiwizacji danych.

Koncern poinformował o zakupie firmy Legato Systems, dostawcy oprogramowania do zarządzania systemami pamięci masowych. Joe Tucci, prezes EMC, komentując transakcję szacowaną na 1,3 mld USD, powiedział m.in. że jest ona krokiem, który zbliży firmę do założonego celu, jakim jest osiągnięcie 30-proc. poziomu przychodów ze sprzedaży oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi. "Za transakcją przemawiają trzy główne powody. Legato dysponuje nowatorską technologią, rozwijaną przez ponad 450 inżynierów. Ma solidną bazę ponad 31 tys. klientów na całym świecie, a także dobrą sieć dystrybucji oraz ponad 400 partnerów" - mówi Joe Tucci. - "Nasza oferta ma kilka luk, które postaramy się uzupełnić dzięki produktom Legato".

Mieszana oferta

Zgodnie z danymi Gartnera przed ostatnią transakcją udział EMC w rynku oprogramowania do ochrony danych wynosił zaledwie 2%, plasując tę firmę na dalszej pozycji nie tylko za Veritas (47%) i IBM (16,6%), ale także za przejmowaną właśnie Legato (8,1%). Legato jest już 10. producentem oprogramowania, kupionym przez EMC w ramach strategii mającej na celu uniezależnienie firmy od przychodów pochodzących ze sprzedaży sprzętu. Zaledwie trzy miesiące wcześniej EMC przejął Astrum Software - innego producenta oprogramowania do zarządzania pamięciami.

Operacja przejęcia zostanie zakończona w czwartym kwartale br. "Legato i EMC miały wielu wspólnych klientów i partnerów. Niestety, coraz częściej okazywało się, że nie mamy wystarczających zasobów do obsłużenia naszych klientów, a więc także do dalszego wzrostu sprzedaży" - podkreśla David Wright, dotychczasowy prezes Legato, a obecnie szef jednego z działów EMC, odpowiedzialnego za rozwój i sprzedaż oprogramowania. Firma przygotowała już plany dotyczące integracji produktów EMC i Legato. Na 6 sierpnia zapowiedziano premierę nowej wersji systemu EMC Data Manager, z którym zintegrowano sztandarowy produkt Legato, tj. NetWorker.

Transakcja wzbudza mieszane uczucia wśród dotychczasowych klientów Legato, obawiających się typowego przy takich posunięciach spadku poziomu obsługi. Zdaniem Jamie Gruener, analityka Yankee Group, planowany zakup może doprowadzić do utraty neutralności sprzętowej Legato. "Na pewno skorzystają na tym klienci EMC, którzy będą mieli do dyspozycji szerszą linię produktów wspieranych przez tego samego dostawcę" ocenia.

Najpierw był Patrol

To druga ważna umowa zawarta przez EMC w ostatnich tygodniach. Pod koniec czerwca br. amerykański koncern kupił od BMC Software prawa do technologii Patrol Storage Manager.

BMC Patrol Storage Manager to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania systemami pamięci masowych. EMC zamierza wspierać technologię PSM jeszcze przez najbliższe dwa lata, a po upływie tego okresu zintegrować ją z ControlCenter, własnym produktem realizującym podobne funkcje. Oczywiście, użytkownicy Patrol Storage Manager uzyskają również możliwość wcześniejszej migracji EMC ControlCenter.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200