EMC integruje swoje zdobycze technologiczne

Iomega, dostawca środków ochrony danych, integruje zewnętrzne dyski twarde z technologiami pamięci masowych wcześniej nabytymi przez firmę-matkę EMC.

Iomega, przejęta w ubiegłym roku przez EMC, udostępnia swoje zewnętrzne dyski twarde, przeznaczone na rynek konsumencki i dla sektora MŚP, w pakiecie integrującym oprogramowanie do lokalnego składowania i odtwarzania Retrospect Express oraz usługę składowania online Mozy.

EMC uzyskała oprogramowanie Retrospect przejmując w roku 2004 firmę Dantz Development, a oprogramowanie usługi Mozy, przejmując w roku 2007 Berkeley Data Systems.

Użytkownicy zewnętrznych dysków Iomega mogą wybierać wersję oprogramowania Retrospect Express oraz bezpłatną wersje MozyHome z ograniczeniem do 2GB pamięci, lub płatną - bez ograniczeń.

Integracja rozwiązań Retrospect i Mozy jest pierwszym krokiem w strategii łączenia technologii dla rynku konsumenckiego oraz MŚP nabytych przez EMC.

Niebawem Iomega ma udostępnić nowy zestaw oprogramowania linuksowego dla produktów sieciowych wykorzystujący lokalne i zdalne składowanie, jak również dodatkowe mechanizmy m.in. bezpieczeństwa z RSA Security i deduplikacji danych Avamar Technologies. RSA i Avamar zostały przejęte przez EMC w roku 2006.

Połączenie składowania lokalnego i zdalnego w jednym produkcie daje możliwość zarządzanie ochroną danych z pojedynczego interfejsu, a nie dwóch różnych konsol obsługujących różne aplikacje.

Chociaż lokalne składowanie jest niezbędne, ponieważ większość incydentów utraty danych wydarza się na poziomie głównych dysków twardych, możliwość zdalnego składowania jest także istotna. Katastrofa, taka jak pożar lub inna, w której można utracić składowanie lokalne, rzadko może się wydarzyć, jednak nie można jej wykluczyć.

Porównywalnym rozwiązaniem, aczkolwiek wyłącznie w postaci oprogramowania, bez oferty sprzętowej, jest pakiet Symantec Backup Exec zintegrowany z pamięcią online.

Podwójna funkcjonalność - lokalnego i zdalnego składowania - jest przydatna dla zapewnienia redundancji danych i odzyskiwania danych online w wypadku takich katastrof jak pożar, a wspólny panel zarządzania upraszcza ochronę danych, ponieważ nie ma potrzeby zaznajamiania się z różnymi narzędziami zarządzania.

Największą wadą składowania online są ograniczenia związane z pasmem sieciowym, które mogą wydłużać procesy składowania i odzyskiwania. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie technologii składowania przyrostowego, która znacznie ogranicza wolumen przesyłanych w sieci danych składowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200