EDGE razem z Wi-Fi w sieci Idea

Od początku grudnia Centertel udostępnił we własnej sieci telefonii komórkowej Idea szybką transmisję danych EDGE. Wdrożenia operator dokonał wspólnie ze swymi partnerami: Hewlett-Packard, Intel, Nokia i SonyEricsson. Nowa usługa już działa w kilkudziesięciu miastach centralnej i północnej Polski oraz największych centrach komunikacyjnych telefonii GSM.

PTK Centertel systematycznie rozszerza batalię o biznesowych klientów mobilnego transportu danych, wdrażając prawie jednocześnie w swej sieci dwa rodzaje bezprzewodowych rozwiązań dostępowych: radiową technologię Wi-Fi poprzez węzły dostępowe typu hot spot oraz szybki transport pakietowy w technologii komórkowej EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Od tego roku konwergencja sieci komórkowych z bezprzewodowymi rozwiązaniami WLAN (Wireless LAN) stała się więc faktem również i w Polsce.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Centertel zainstalował i udostępnił abonentom ogólnopolską sieć hot spotów Idea (WLAN), która obecnie ma ponad 100 punktów dostępowych, a według zapewnień firmy do końca tego roku liczba ta ma się powiększyć do 150 lokalizacji łącznie. Instalacja nowych węzłów radiowych Wi-Fi w sieci Idea następuje przede wszystkim w miejscach o największym zagęszczeniu lokalnym potencjalnych klientów biznesowych (kawiarnie internetowe, hotele, porty lotnicze, centra biznesowe).

Udostępniona 2 grudnia tego roku przez Centertela szybsza transmisja pakietowa EDGE (do 384 kb/s) stanowi rozszerzenie dotąd funkcjonującej w sieci Idea transmisji GPRS, przeznaczonej głównie dla potrzeb biznesowych. Zwiększanie szybkości transmisji pakietowej EDGE operator dokonuje stopniowo, poczynając od miast o największych skupiskach aktywnych abonentów komórkowych. Już teraz z usług GPRS w sieci Idea korzysta kilka tysięcy abonentów, głównie przy użyciu telefonów Nokia 6230, natomiast dostawcą podstawowej infrastruktury transmisyjnej EDGE w tej sieci są firmy Nokia Poland i Nortel Polska.

Charakterystyczną cechą łączącą obie technologie (EDGE i GPRS) szybszego dostępu do Internetu oraz transportu danych przez sieci komórkowe jest protokół IP. Dzięki niemu dla użytkownika staje się obojętne z jakiej technologii on aktualnie korzysta oraz jak przebiega roaming połączeń między sieciami. Współdziałanie obu technologii powoduje, że transmisje są przeźroczyste zarówno dla użytkownika jak i dla terminali (Nokia 6820, Motorola V547, SonyEricsson GC 85). Oznacza to, że przełączanie (handover) między różnymi technologiami jest płynne, dokonuje się automatycznie i praktycznie nie powinno być zauważalne przez użytkownika.

Pakietowa transmisja GPRS jest dostępna w całym zasięgu sieci Idea (ponad 95% Polski), natomiast z technologii EDGE można na razie korzystać w aglomeracjach miejskich i na terenach o największym zagęszczeniu potencjalnych abonentów biznesowych. W technologii EDGE można już przesyłać pliki w kilkudziesięciu miastach północnej i centralnej Polski, natomiast w regionach południowych, gdzie infrastrukturę sieci komórkowej dostarcza Nortel, dostępność transmisji EDGE będzie początkowo ograniczona do kilku miast: Wrocławia, metropolii katowickiej, Krakowa, Kielc, Czestochowy i Rzeszowa. Na tych terenach transmisja w technologii EDGE ma się pojawić pod koniec 2004 r.

Komercyjne korzystanie z usług GPRS/EDGE jest raczej kosztowne, a ponadto związane z ilością przesyłanych danych. W zależności od wysokości zadeklarowanego abonamentu, klient otrzymuje pakiet o pojemności 100, 300, 500 lub 1000 MB danych do przetransmitowania w ustalonym czasie rozliczeniowym. W okresie promocyjnym koszty te (bez VAT) wynoszą odpowiednio: 39 zł, 69 zł, 99 zł oraz 149 zł, ale przekroczenie zadeklarowanej wielkości danych jest istotnie droższe (0,03 zł za każde 100 kB powyżej limitu). Poza tym za udostępnienie zintegrowanej usługi klient oddzielnie płaci operatorowi, ale z kolei wybrana przez abonenta wysokość zobowiązania wpływa na cenę zakupu karty modemowej GPRS/EDGE SonyEricsson GC 85 (od 99 zł do 599 zł).

W grudniu pojawiły się w sprzedaży (sklepy Vobis Microcomputer, MTS Notebook) pierwsze notebooki HP n x 9030 oraz kieszonkowe palmtopy HP iPAQ h6340 z wbudowanym modułem GSM/GPRS i interfejsem WLAN 802.11b, pozwalające na konwergencję obydwu technologii teleinformatycznych. Bardziej uniwersalnym urządzeniem będzie jednak nowy komunikator Nokia 9500 Communicator, który może łączyć bezprzewodowo ze światem w każdej z trzech technologii transmisji GPRS/EDGE/WLAN. Oprócz standardowych ustawień sieciowych będzie on wyposażony również w funkcję HotSpotter, która umożliwia znalezienie dostępnej i aktywnej sieci WLAN, jeśli tylko jego użytkownik znajdzie się w jej zasięgu. Ta opcja ma istotne znaczenie, bo płatności za podobne usługi w sieci WLAN są mniejsze niż w komórkowych. Nowy komunikator ma być dostępny w sieci Idea na początku 2005 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200