E-recepta już za chwilę

Plan naprawczy zagrożonej niepowodzeniem platformy P1 pozwolił wznowić prace nad jej poszczególnymi funkcjonalnościami. Już niebawem ruszy pilotaż e-recepty, następne w kolejce czekają e-skierowanie i EDM. Obecny stan prac przedstawił podczas II edycji Akademii CSIOZ szef CSIOZ, Marcin Węgrzyniak.

W listopadzie 2015 było już wiadome, że wdrożenie projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” czyli sławne już P1, nie wypali. Przynajmniej w takim kształcie i dotychczasowymi metodami jej budowania. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, informatyczne ramię ministra zdrowia, rozpoczęło przygotowania do ratowania rozpoczętego projektu, który przeżył swoiste „bombardowanie” – trzeba było odstąpić od umów z dotychczasowymi wykonawcami, wyjaśnić Komisji Europejskiej, że projekt zgodny z dotychczasowymi założeniami nie ma szans na realizację.

2016 rok był rokiem negocjacji. Z ministrami, że warto robić P1, z dostawcami, z Komisją Europejską. CSIOZ przygotował plan naprawczy projektu. P1 dostało drugą szansę. Projekt został poszatkowany na etapy wdrażania poszczególnych funkcjonalności. Takie podejście dawało nadzieję na sukces wdrożenia.

Zobacz również:

  • Już w sześciu krajach można wykupić polską e-receptę

Od lutego 2017 CSIOZ rozpoczął prace związane z wytworzeniem i wdrożeniem elektronicznej recepty. Jak zaznaczył Marcin Węgrzyniak podczas swojego wystąpienia na Akademii CSIOZ, ważnym okresem dla e-recepty było tegoroczne lato, kiedy to została udostępniona dokumentacja integracyjna wraz ze środowiskiem integracyjnym, w którym firmy IT mogą testować swoje oprogramowanie na zgodność z e-receptą. W środowisku jest zarejestrowanych 37 podmiotów, które mają po kilkaset recept zapisanych poprawnie w ramach testów. „Obecnie jesteśmy na etapie finalnych testów. Mamy za sobą już testy wydajnościowe rozwiązania szyny usług” – mówił Marcin Węgrzyniak. CSIOZ przewidziało czas na testy do połowy lutego 2018, później nastąpi uruchomienie produkcyjne systemu. Na początku w formule pilotażowej, w 1 do 4 mniejszych miast w Polsce, w populacji maksymalnie 15 tys. osób. „System chcemy wdrożyć w przychodniach przyszpitalnych, zwykłych przychodniach oraz przychodniach POZ, gdzie generowanych jest najwięcej recept.” – tłumaczył dyrektor CSIOZ. Cały pilotaż podzielony został na etapy, najpierw od lutego 2018 zacznie się przyłączanie tych podmiotów, z którymi CSIOZ obecnie rozmawia o uczestnictwie w pilotażu. Potem nastąpi weryfikacja poprawności zapisu recept i testy spójności różnych baz leków – komercyjnych i urzędowych. Raport ewaluacyjny CSIOZ planuje na początek jesienie 2018. Później zaś system zostanie udostępniony w całym kraju.

Zgodnie z ustawą obowiązkowe wystawianie e-recepty to początek 2020 roku, ale gotowość do podłączenia się do systemu ogólnokrajowego podmioty lecznicze muszą zadeklarować do końca roku 2018.

Elektroniczną receptę przeprojektowano w stosunku do tego, co było wcześniej, by uzyskać zgodność ze światowymi standardami, jakimi są profile integracyjne IHE. Dalsze funkcjonalności systemu P1 również będą robione w oparciu o te profile.

Co dalej? „Po wdrożeniu pilotażowym e-recepty nasze zespoły podzielą się pracą. Część będzie zajmować się dalej e-receptą i wdrożeniem krajowym, inni będą zajmować się dalszymi zadeklarowanymi funkcjonalnościami platformy czyli e-skierowaniem i wsparciem EDM” – wyjaśniał Marcin Węgrzyniak.

Zgodnie z tym, co zostało zadeklarowane Komisji Europejskiej, zakończenie prac przy projekcie P1 przewidywane jest na pierwszy kwartał 2020.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200