E-przetargi w Jaworznie

Kolejny urząd zamierza przeprowadzać przetargi w formie internetowych aukcji. Te, które już z tego korzystają, na przykład urzędy miejskie w Opolu i Łodzi oraz Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu, a od czterech lat również Dolnośląski Urząd Wojewódzki, są zadowolone i zgodnie podkreślają, że zaobserwowały duże oszczędności.

Jak wynika z informacji "Dziennika Zachodniego", pierwszy e-przetarg w Urzędzie Miejskim w Jaworznie ma się odbyć jeszcze w maju. Władze urzędu liczą na oszczędności, które mają być wynikiem konkurencji - w specyfikacji przetargowej każda firma ustala koszty zamówienia na podstawie cen rynkowych, kiedy jednak konkurenci widzą o ile ceny obniżają pozostali uczestnicy aukcji, to sami też tną koszty.

E-przetargi to również mniejsze ryzyko błędów w ocenie ofert (narzędzie elektroniczne samodzielnie je porównuje i wybiera najkorzystniejszą), mniej papieru, biurokracji oraz mniej szans na działania korupcyjne.

By urząd mógł przeprowadzać przetargi w formie internetowych aukcji samorząd wykupuje miejsce na specjalnej Polskiej Platformie Przetargowej założonej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, co jednorazowo kosztuje około 2 tys. zł.

Źródło: Dziennik Zachodni


TOP 200