E-mail z budki telefonicznej

Nowe automaty telefoniczne "Exanto" na kartę chipową zastąpią do końca 2004 roku wszystkie aparaty Telekomunikacji Polskiej starszego typu – tzw. "automaty niebieskie".

Funkcjonowanie automatów będzie monitorował system, który pozwoli na wykrywanie i naprawę usterek. W przyszłości system ten umożliwi wysyłanie wiadomości SMS oraz e-mail z automatów TPSA.

- Trwają prace nad unowocześnieniem infrastruktury technologicznej. Nowe automaty zostaną podłączone do systemu PMS tuż po jego wdrożeniu. Wówczas funkcje e-mail i SMS będą mogły być uaktywnione. Nastąpi to w niedalekiej przyszłości, trudno dziś precyzyjniej określić ten termin - poinformowała Computerworld rzeczniczka prasowa TPSA Barbara Górska.

Telekomunikacja Polska dąży do jak najszybszego wprowadzenia na rynek kart chipowych, gdyż karty magnetyczne generują straty (są bardzo często podrabiane, a w automatach dochodzi do uszkodzenia czytników). Karta chipowa zawierająca 15 impulsów będzie kosztować 9 zł, czyli tyle samo co magnetyczna. Inne nominały to 30 i 60 impulsów. Kart nie można doładowywać, są ładowane jednorazowo przez TPSA.

Kilkaset nowych automatów zostało już zainstalowanych w ośmiu większych miastach Polski: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Łodzi. Docelowo zostanie wymienionych 25 tys. sztuk aparatów. Dostawcą nowych automatów telefonicznych "Exanto" jest Ascom Poland.


TOP 200