E-inkubator będzie współpracował z funduszami typu venture capital

Do e-inkubator.com.pl w pierwszym miesiącu działania zgłoszono 82 pomysły działalności . Na początku czerwca br. rada e-inkubatora wyłoni 15-20 pomysłodawców, którzy uzyskają na 3 miesiące dostęp do sprzętu i oprogramowania firm prowadzących projekt, by móc wprowadzić w życie swoje idee.

Do e-inkubator.com.pl, którego celem jest technologiczne wsparcie raczkujących firm internetowych, w pierwszym miesiącu działania zgłoszono 82 pomysły działalności . Na początku czerwca br. rada e-inkubatora wyłoni 15-20 pomysłodawców, którzy uzyskają na 3 miesiące dostęp do sprzętu i oprogramowania firm prowadzących projekt, by móc wprowadzić swoją ideę w życie. Zdaniem Grzegorza Rogalińskiego, dyrektora sprzedaży i marketingu Oracle Polska, w czterech trzymiesięcznych okresach e-inkubator pomoże w realizacji ok. 80 projektów.

Wiele pomysłów dotyczy różnych form handlu internetowego, giełd internetowych i portali wertykalnych. "Wybierając firmy, które będziemy wspierać i którym pomożemy uzyskać inwestora finansowego, kierujemy się jakością opisu pomysłu. Zastanawiamy się, czy pomysłodawca widzi potencjalnych klientów i czy oni rzeczywiście istnieją, jaki jest jego rynek docelowy. Wiele tych pomysłów jest słabo osadzonych w rzeczywistości gospodarczej, a ich autorzy nie wiedzą, jak je sprzedać" - mówi Grzegorz Rogaliński.

Na razie dostęp do wsparcia e-inkubatora uzyskała spółka XOR Internet, opracowująca wyszukiwarkę internetową NetSpring (o planach stworzenia tej wyszukiwarki pisaliśmy w CW 7/2000). Realizowany będzie także projekt innej firmy, polegający na przygotowaniu systemu scentralizowanej rezerwacji miejsc na różnego rodzaju imprezy kulturalne. Zostanie on połączony z systemem weryfikacji płatności, realizowanych przy użyciu kart kredytowych.

Finansowym wspieraniem internetowych spółek promowanych przez e-inkubator jest zainteresowanych kilka funduszy inwestycyjnych, m.in. Internet Investment Fund, MCI, a także fundusze związane z LG Petro Bankiem, Bankiem Światowym, Deutsche Bankiem i koncernem Daewoo. "Fundusze nie zniechęciły się do inwestycji internetowych, nawet po bankructwie Boo.com i spadkach na NASDAQ. My poszukujemy przede wszystkich takich funduszy, które mają już doświadczenie w tego typu inwestycjach, które pomogą tym firmom w przełożeniu ich pomysłów na język praktyki biznesowej" - uważa Grzegorz Rogaliński.

E-inkubator założyły firmy Cisco Systems, DNS Polska, Oracle, RSA Security i Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200