Dźwiękowa daktyloskopia

Philips opracował technologię "audio fingerprinting", która pozwala w ciągu trzech sekund zidentyfikować tytuł i autora praktycznie dowolnego utworu muzycznego. Wystarczy zbliżyć mikrofon telefonu komórkowego do odbiornika radiowego. Po chwili otrzymamy SMS z informacjami o wykonawcy i tytule utworu.

Philips Electronics opracował technologię "audio fingerprinting", która pozwala w ciągu trzech sekund zidentyfikować tytuł i autora praktycznie dowolnego utworu muzycznego. Rozwiązanie oparte jest na skomplikowanej formule matematycznej, która "wylicza" cechy charakterystyczne danego utworu, dające się zawrzeć w zestawie określonych parametrów. Tworzą one tzw. "muzyczny odcisk palca" utworu (audio fingerprint).

Philips zaprezentował już praktyczne zastosowanie nowej technologii. Słuchając muzyki z dowolnego źródła wystarczy zbliżyć mikrofon telefonu komórkowego do głośnika. Telefon połączony z numerem specjalnego serwisu muzycznego przekaże 3 sekundy nagrania do analizy. Wykorzystując opracowany przez firmę algorytm, fragment utworu zostanie porównywany z zasobami bazy danych, przechowującej informacje o utworach większości wytwórni płytowych. Po chwili użytkownik otrzymama zwrotny SMS z informacją o wykonawcy i tytule nagrania.

Zobacz również:

  • Sposoby na lepsze wykorzystanie Wiadomości w Androidzie

Przedstawiciele firmy utrzymują, że z testów wynika, iż słaba jakość sygnału oraz dodatkowe odgłosy (np. ruch uliczny) przekazywane wraz z muzyką, nie wpływają na skuteczność systemu "audio fingerprinting" - bez problemu udało się rozpoznać każdą z 300 tys. skatalogowanych już w bazie danych piosenek.

Philips zamierza sprzedawać licencje na technologie firmom telekomunikacyjnym, dostawcom Internetu, czy organizacjom zajmującym się ochroną własności intelektualnej. Tym ostatnim, system Philipsa, umożliwiłby wykrywanie nielegalnie dystrybuowanych w sieci utworów czy nadzorowanie ilości emisji konkretnych utworów muzycznych przez stacje radiowe. Rozwiązanie prawdopodobnie znajdzie również zastosowanie w sprzęcie elektronicznym produkowanym przez koncern.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200