Dzisiaj ruszyła jubileuszowa edycja CYBERSEC CEE 2019

W Katowicach rozpoczęło się V Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019. Jest to jubileuszowa edycja największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia w całości poświęconego tematom cyberbezpieczeństwa, którego motywem przewodnim jest „Securing the World’s Digital DNA”, czyli „Zabezpieczenie cyfrowego DNA świata”.

Gości CYBERSEC Forum powitała Prezes Instytutu Kościuszki Izabella Albrycht. Następnie profesor Andrzej Zybertowicz odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki odczytała list Mateusza Morawieckiego, w którym Premier odniósł się do niedawno przyjętej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.

Następnie przemówił Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, który wskazał, w jaki sposób Polska chce podejść do budowy sieci 5G. „Podpisane wczoraj memorandum w sprawie utworzenia polskiej spółki 5G to wydarzenie pokazujące sposób podejścia do budowy sieci 5G, jaki proponujemy w Polsce”. Minister Zagórski odniósł się również do samej konferencji, wskazując na jej kluczowe znaczenie dla dialogu na temat bezpieczeństwa cyfrowego. „Chcemy być innowacyjni i spotkania takie jak te, mają temu służyć” – podsumował Marek Zagórki, Minister Cyfryzacji.

Zobacz również:

Ceremonii otwarcia towarzyszyło wręczenie European CYBERSEC Award, którą otrzymała Republika Estonii oraz Prezydent Kersti Kaljulaid. Nagrodę w jej imieniu odebrał Ambasador Martin Roger.

European CYBERSEC Award jest wyrazem uznania dla wyjątkowej osobowości lub wyjątkowego podmiotu, za zasługi dla rozwoju cyberbezpieczeństwa, jako części bezpieczeństwa narodowego, społecznego i gospodarczego. Estonia została nagrodzona za pracę, jaką wykonała na rzecz budowy zaufania w cyberprzestrzeni i zabezpieczenia cyfrowego DNA świata , a także wsparcie projektu „3 Seas Digital Highway” – inicjatywy budowy infrastruktury cyfrowej wzdłuż zaplanowanych dróg transportowych i linii energetycznych.

Podczas ceremonii otwarcia Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki odczytała Deklarację Zabezpieczenia Cyfrowego DNA Świata (The Securing the World’s Digital DNA), która następnie została przedłożona Partnerom i uczestnikom konferencji do podpisania. Cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym i biznesie

Panele dyskusyjne rozpoczęły się od wystąpienia Roberta Muggaha, dyrektora wykonawczego SecDev Group i współzałożyciela Igarapé Institute, który zwrócił szczególną uwagę na przyszłość ośrodków miejskich w kontekście rosnących zagrożeń wynikających z postępującej cyfryzacji.

Ścieżkę Biznes otworzył Nigel Ng, szef firmy RSA odpowiadający za operacje globalne w Azji i Europie. RSA to organizator największej na świecie konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu. Obecność Ng to dowód na to, że zaangażowanie firm amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej jest coraz większe, a sam region staje się atrakcyjnym partnerem i uczestnikiem procesów silnie wpływających na procesy związane z bezpieczeństwem cyfrowym. Podczas swojego wystąpienia Nigel Ng mówił m.in. o zarządzaniu procesami biznesowymi w kontekście ochrony przedsiębiorstw przed zagrożeniami cyfrowymi.

Jednym z patronów medialnymi wydarzenia jest Computerworld.

Źródło: d*fusion communication


TOP 200