Dzisiaj rusza w Polsce pierwsza komercyjna sieć 5G

Dzień 11-go maja 2010 roku zapisze się na pewno w historii usług telekomunikacyjnych w Polsce złotymi zgłoskami. Dzisiaj rusza bowiem z naszym kraju pierwsza komercyjna sieć bazująca na technologii 5G. Sieć została zbudowana przez firmę Plus i wykorzystuje technologię TDD.

TDD(Time Division Duplex) to jedna z najnowszych technologii bezprzewodowego przesyłania danych. Technologia ta pozwala transmitować dane z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji w kierunku do klienta (downlink) i w kierunku stacji bazowej (uplink).

Sieć 5G zbudowana przez Plus wykorzystuje częstotliwość 2600 MHz i kanały o szerokości 50 MHz. Komercyjne wykorzystanie do tego celu takiej częstotliwości działa już na świecie w sieciach 5G w USA oraz w Chinach.

Zobacz również:

  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
  • Cisco stawia na rozwój prywatnych sieci 5G
  • Amerykanie już myślą o sieciach 6G

Plus zaczął budowę sieci 5G na początku tego roku. Na początek – gdyż jest to pierwszy etap wdrażania tej technologii – obejmie ona swym działaniem siedem dużych miast (Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecina i Wrocławia). Plus wybudował w nich 100 nadajników 5G, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez firmy Ericsson i Nokia.

Z sieci takiej mogą od dzisiaj korzystać w tych miastach klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu. W porównaniu z sieciami poprzedniej generacji (czyli LTE) sieci 5G oferują większą przepustowość (do 600 Mb/s) oraz co ważne znacznie mniejsze opóźnienia, co jest szczególnie ważne w przypadku aplikacji przesyłających dane audio/wideo w trybie strumieniowym.

Użytkownicy takiej sieci mogą oglądać przekazy wideo charakteryzujące się bardzo wysoką rozdzielczością 4K oraz 8K). Mogą też korzystać z gier komputerowych uruchamiając je w trybie online, czyli be konieczności pobierania całej gry ze zdalnego serwera na lokalny komputer.

Druga faza projektu – która ma zastać zakończona na początku przyszłego roku - przewiduje instalację ok. 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie w jej pobliżu. Dzięki temu sieć obejmie wtedy swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej.

Komentując to wydarzenie Jacek Felczykowski (członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus) powiedział, „ W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz””.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200