Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Backupu

Administratorom systemów IT – jak i indywidualnym użytkownikom komputerów – przypominamy, że dzisiaj mamy Światowy Dzień Backupu. Jeśli więc ktoś nie zrobi tego właśnie w tym dniu, to proszę przynajmniej w ten weekend wykonać kopię zapasową danych. Pomysł, aby w ostatnim dniu marca obchodzić Światowy Dzień Backupu, narodził się dość dawno, bo w 2011 roku.

Wiadomo nie od dzisiaj – chociaż szczególnie w tym dniu trzeba to przypomnieć – że brak odpowiednich narzędzi do backupu naraża firmy na bezpowrotną utratę danych. Firma Veeam przeprowadziła ostatnio badanie z którego wynika, że średni koszt utraty danych, wynikający z godzinnego przestoju aplikacji o znaczeniu krytycznym, wynosi blisko 90 tys. dolarów.

Obecnie jednym z najgorętszych trendów technologicznych jest coraz powszechniejsze wykorzystywanie chmury obliczeniowej, zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak też firmy. Tendencja określana przez Gartnera jako Cloud Shift przybiera na sile i ma wpływ także na to, jak tworzymy i przechowujemy kopie zapasowe danych. Internauci szybko przekonują się, że posiadanie kopii zdjęć lub dokumentów w usługach chmurowych typu Dropbox, OneDrive czy iCloud jest nie tylko wygodne, ale pomaga też chronić ich dane.

Zobacz również:

  • Silniejsza cyberprzestrzeń RP
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać

Przedsiębiorstwa również dostrzegają zalety backupu w modelu cloud. Potwierdza to analiza TechNavio, według której roczna skumulowana stopa wzrostu (CAGR) globalnego rynku usług backupu w chmurze przekroczy 27 proc. do 2020 roku.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Clutch wśród małych i średnich firm, największą korzyścią ze stosowania backupu w chmurze jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa danych (31 proc. respondentów). Dopiero w dalszej kolejności ankietowani wskazali atuty związane z wygodą użytkowania usługi, czyli niegraniczoną przestrzeń na dane i prostotę wykonywania kopii zapasowych (po 21 proc. badanych), efektywne zarządzanie danymi (16 proc.), niższe koszty procesu backupowego (6 proc.), oraz krótszy czas odzyskiwania danych (5 proc.).

W Polsce do chmur przekonuje się również coraz więcej firm. I tak według sondażu ARC Rynek i Opinia już 67 proc. małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. Wśród nich dwie trzecie wykorzystuje chmurę do przechowywania danych firmowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200