Dziś w Krakowie otwarto Centrum Informatyki AGH

Nowa siedziba Katedry Informatyki jest jednym z pierwszych w Polsce “żywych laboratoriów", w którym infrastruktura informatyczna obiektu może być wykorzystywana w celach demonstracyjnych i edukacyjnych, co umożliwi studentom AGH praktyczne poznawanie najnowocześniejszych technologii informatycznych.

Serce systemu Katedry Informatyki AGH stanowią nowoczesna sieć kampusowa zrealizowana zgodnie z najnowszymi regułami sztuki oraz serwerownia budynku. Sale audytoryjne i aule zostały wyposażone w systemy wideokonferencyjne umożliwiające wykorzystanie technik zdalnego nauczania oraz organizowania seminariów z udziałem prelegentów znajdujących się w innych lokalizacjach, nawet odległych geograficznie. Ponadto, jedna z sal konferencyjnych została wyposażona w rozwiązanie Cisco Telepresence, co pozwala realizować wideokonferencje z osobami znajdującymi się w niemal dowolnym miejscu na świecie. W budynku zainstalowano też nowoczesny system telefonii IP oraz obejmującą cały obiekt bezprzewodową sieć WiFi dla pracowników, studentów i gości działającą w systemie Cisco Unified Wireless Network z wykorzystaniem technologii CleanAir znacznie zwiększającej jej odporność na zakłócenia. Centrum Informatyki wyposażono także w system ułatwiający nagrywanie, prostą edycję i publikację w sieci materiałów multimedialnych, zwłaszcza nagrań wideo, oraz w nowoczesny system oznakowania elektronicznego składający się z wyświetlaczy oraz centralnego systemu zarządzania treścią. Umożliwia on scentralizowane i skoordynowane publikowanie najważniejszych informacji z życia wydziału, promowanie planowanych seminariów, informowanie o wykładach, planach zajęć itp.

Infrastruktura Katedry Informatyki umożliwia także studentom praktyczną naukę rozwiązań związanych z wirtualizacją i przetwarzaniem w chmurze. Większość zainstalowanych w laboratoriach stanowisk to w rzeczywistości terminale PCoIP współpracujące w chmurze z systemem Cisco Unified Computing System. Dzięki wdrożeniu AGH uzyskało jeden z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Europie. "Współpraca z firmą Cisco oraz wykorzystanie w Centrum Informatyki modelu »żywego laboratorium« pozwolą studentom AGH poznać najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Dzięki temu będą oni mieli unikatową możliwość pracy w modelowym środowisku informatycznym opartym na tych samych technologiach, co systemy czołowych korporacji świata" - mówi Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200