Dziś rusza elektroniczna platforma ZUS

Od dziś wszyscy ubezpieczeni mogą korzystać z elektronicznej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na swoim prywatnym profilu mogą sprawdzić m.in. informacje o wysokości zgromadzonych środków na emeryturę, składkach odprowadzanych przez pracodawcę i środkach przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego. Od lipca przez platformę ZUS będzie też można składać wnioski przez internet.

Dzięki uruchomionej dzisiaj Platformy Usług Elektronicznych ZUS, każdy ubezpieczony, płatnik i niektórzy świadczeniobiorcy zyskają dostęp do swoich danych w ZUS przez internet. "Na portalu są wszystkie informacje na temat ubezpieczonego. Można na bieżąco, miesiąc po miesiącu, a nie tak, jak do tej pory raz do roku, sprawdzać, czy i o jakiej wysokości pensji pracodawca poinformował ZUS, jaką wysokość składek uiścił i jaka wysokość składek została zarejestrowana na koncie ubezpieczonego" - mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Będą to dane z ostatnich 12 miesięcy, ale na zamówienie będą dostępne również archiwalne dane z minionych 10 lat.

Z platformy będą też mogli korzystać świadczeniobiorcy, którzy otrzymują świadczenia od marca 2008 roku. Będą oni mieli dostęp do danych o wysokości emerytur, terminów przelewów i banku, do którego wpłyną. Płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogli korzystać z funkcjonalności e-płatnik, która umożliwi załatwienie części spraw administracyjnych przez internet. "Do tej pory był to specjalny program, który trzeba było zainstalować. W tej chwili dla małych przedsiębiorców i dla jednoosobowych firm będzie taka możliwość składania wszystkich deklaracji przez internet, z wykorzystaniem zaufanego profilu jako sposobu logowania się do systemu i podpisywania dokumentów. Czyli nie drogi certyfikat kwalifikowany, tylko darmowy podpis" - podkreśla Dariusz Śpiewak.

Zobacz również:

  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego

By skorzystać z platformy trzeba utworzyć konto na stronie www.pue.zus.pl i jeśli nie posiadamy zaufanego profilu na ePUAP, potwierdzić swoje dane w najbliższym oddziale ZUS. "W tej chwili ten portal udostępniamy dla wszystkich. Będzie można w każdym oddziale ZUS-u, we wszystkich 348 jednostkach, otrzymać zaufany profil i dostęp do portalu" - zapewnia wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że w kolejnych miesiącach system zostanie poszerzony o kolejne możliwości. Od przyszłego miesiąca będzie można na przykład składać część wniosków do ZUS przez internet. Na razie będą to wnioski m.in. o zasiłek macierzyński i chorobowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200