Dziewięćdziesiąty ostatni

Po 10 latach od premiery Windows 3.0 Microsoft wprowadza ostatnią wersję systemu dla domowych PC. Polska wersja Windows Me pojawi się w sprzedaży do końca roku.

Po 10 latach od premiery Windows 3.0 Microsoft wprowadza ostatnią wersję systemu dla domowych PC. Polska wersja Windows Me pojawi się w sprzedaży do końca roku.

Tym razem nie ulega już wątpliwości, że wprowadzony na rynek w połowie września br. Windows Me jest ostatnim z serii systemów operacyjnych, zapoczątkowanej przez Windows 95. Pierwotnie planowano, że zakończy się ona na Windows 98. Jednak ze względu na opóźnienia we wprowadzeniu Windows 2000 kierownictwo Microsoftu podjęło decyzję o przedłużeniu linii. Jeśli tym razem uda się dotrzymać terminów, to za rok ma nastąpić ujednolicenie oprogramowania operacyjnego Microsoftu. Nowy system, następca Windows 2000 określany obecnie mianem Whistler, oparty na technologii NT, zastąpi wszystkie linie systemów operacyjnych tej firmy.

Więcej grania

Pojawienie się Windows Me (Millennium Edition) nasuwa pytanie, czy warto dokonywać aktualizacji systemu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W przypadku przedsiębiorstw uaktualnienie z Windows 95/98 do Windows Me nie wydaje się wskazane. Znacznie lepszym rozwiązaniem, zalecanym przez Microsoft, jest zakup Windows 2000 Professional.

Nowe funkcje systemu Me opracowano pod kątem użytkowników indywidualnych. Są związane głównie z obsługą multimediów m.in. odtwarzaniem i dźwiękowymi, wideo czy grafiką. Istotne zmiany wprowadzono także do . Windows Me zawiera mechanizmy ochrony ważnych plików systemowych przed skasowaniem i ma możliwość odtwarzania konfiguracji, jeśli instalacja nowych aplikacji spowoduje niewłaściwe działanie systemu. Funkcje System File Protection i System Restore monitorują system operacyjny w tle i automatycznie odtwarzają usunięte lub zmodyfikowane pliki systemowe.

Ponadto wprowadzono do Windows Me funkcję Automatic Updates, pozwalającą na automatyczną aktualizację oprogramowania przez Internet. Użytkownicy Windows 95/98 dotychczas mieli jedynie możliwość instalacji opcjonalnego modułu, który automatycznie powiadamiał ich o pojawieniu się poprawek na stronie Microsoftu.

Wkrótce na półce

Choć pod względem stabilności i niezawodności pracy nie wydaje się, by Windows Me mógł konkurować z Windows 2000, to jego zaletą jest wsteczna zgodność z Windows 9x. Natomiast jeśli przejrzeć listę nowych funkcji i programów wchodzących w skład systemu, można zauważyć, iż prawie wszystkie z nich są dostępne bezpłatnie również dla użytkowników Windows 98. Dotyczy to m.in. Internet Explorer 5.5, MSN Messenger, Media Player 7, które można pobrać ze strony WWW Microsoftu. Niektóre moduły systemu można również zastąpić programami oferowanymi przez niezależne firmy, np. Adobe ActiveShare lub Ulead Photo Explorer.

Windows Me jest niewątpliwie ukoronowaniem linii Windows 9x i wkrótce będzie standardowym systemem w nowych komputerach PC. Do połowy stycznia 2001 r. ma obowiązywać promocyjna cena na uaktualnienie angielskiej wersji - ok. 60 USD. Dotyczy ona jednak tylko użytkowników Windows 98/98SE. Katalogowa cena pełnej wersji Windows Me wynosi 209 USD.

--------------------------------------------------------------------------------

O Windows Whistler piszemy więcej na str. 20.


TOP 200