Dziewiąty system słoneczny

Sun Microsystems wprowadził na rynek Solaris 9. System operacyjny zawiera ponad 300 nowych funkcji.

Sun Microsystems wprowadził na rynek Solaris 9. System operacyjny zawiera ponad 300 nowych funkcji.

Po dwóch latach od premiery Solarisa 8 Sun wprowadza kolejną wersję systemu przeznaczoną do pracy zarówno na jednoprocesorowych stacjach Netra, jak i najwydajniejszych, nawet 106-procesorowych serwerach Sun Fire 15K.

Solaris 9 wzbogacono w kilkaset nowych funkcji z zakresu administrowania, bezpieczeństwa, skalowalności i dostępności. Wyposażony został również w wiele bibliotek i narzędzi open source, co ma umożliwić kompilowanie i uruchamianie aplikacji pisanych pierwotnie dla Linuxa.

Witaj gnomie!

Sun zdecydował, że podstawowym interfejsem graficznym Solarisa będzie GNOME. Na razie system dostępny jest wyłącznie z GNOME 1.4, ale docelowo będzie oferowany z GNOME 2.0, tzn. po zakończeniu prac nad tym środowiskiem. Chociaż użytkownicy Solaris 9 mogą jeszcze stosować doskonale znane im środowisko CDE, to w przyszłości GNOME ma je całkowicie zastąpić.

Zmiany zachodzą również w zakresie usług katalogowych. Sun zaleca stosowanie jako repozytorium danych o użytkownikach, ich hasłach, prawach itd. usług ONE Directory Server udostępniających informacje systemowi z wykorzystaniem LDAP. Wydaje się, że los mechanizmów NIS/NIS+ jest już przesądzony.

Znacząco zmienił się interfejs administratora. Zamiast AdminTool użytkownicy mają do dyspozycji aplikację Sun Management Console 2.1 oraz wiele dodatkowych narzędzi wspierających bieżące zarządzanie, np. Solaris Patch Manager nadzorujący instalację uaktualnień, a także zajmujący się ich automatyczną dystrybucją. Inną funkcją administracyjną jest Live Upgrade 2.0. Pozwala ona na wykonanie aktualizacji systemu do nowej wersji w trakcie jego pracy. I nawet wtedy, gdy niezbędne jest ponowne uruchomienie systemu operacyjnego - można to uczynić w dogodnym momencie po instalacji - bez konieczności natychmiastowego wyłączenia.

Partycjonowanie na wielu poziomach

Sun już od dawna umożliwia dzielenie wysoko wydajnych serwerów na w pełni izolowane partycje sprzętowe, na których można zainstalować niezależne kopie systemu operacyjnego. Do tej pory jednak Sun nie udostępniał funkcji przydzielania "fragmentów" procesora i pamięci na potrzeby różnych aplikacji pracujących pod kontrolą jednej kopii systemu. Sytuacja ta zmienia się w Solarisie 9 wraz z wprowadzeniem mechanizmu Solaris Containers. Pozwala on tworzyć w ramach jednej partycji "kontenery" zawierające np. 30% czasu procesora, którym są przyporządkowywane aplikacje. Podstawowym narzędziem do przydzielania zasobów jest Solaris 9 Resource Manager.

Wiele zmian wprowadzono w zakresie bezpieczeństwa. W podstawowej wersji Solaris 9 pojawiło się bowiem wiele funkcji dostępnych dotychczas wyłącznie w droższej wersji systemu nazwanej Trusted Solaris. Integralną częścią "dziewiątki" jest SunScreen Firewall. System obsługuje również w pełni technologię Kerberos i protokół IPSec - realizowany zarówno w , jak i IPv4. Wzbogacono go też w Solaris Secure Shell - własną implementację SSH Suna - oraz interfejs programistyczny SmartCard API.

Integralnym wyposażeniem systemu jest też oprogramowanie Samba, dzięki któremu serwery Sun mogą udostępniać swoje zasoby komputerom pracującym pod kontrolą Microsoft Windows.

Trzeba zapłacić

Jedną z najważniejszych nowości ogłoszonych przy okazji premiery Solarisa 8 było zwolnienie z opłat licencyjnych jeśli system pracował na stacjach roboczych i serwerach wyposażonych maksymalnie w cztery procesory. Użytkownicy Solaris 9 nie będą mieli już tego komfortu. Bezpłatnie (tzn. tylko po koszcie nośników i dokumentacji wynoszącym ok. 100 USD) Solaris 9 będzie dostępny wyłącznie w przypadku wykorzystania go na komputerach jednoprocesorowych. Za licencję dla konfiguracji dwuprocesorowej trzeba będzie zapłacić ok. 1200 zł, a dla czteroprocesorowej ok. 4800 zł. Cena wzrasta nawet do kilkuset tysięcy dolarów w przypadku instalacji na serwerach Sun Fire 15K.

Co gorsza wraz z wprowadzeniem Solarisa 9 identyczne warunki wprowadzono również dla Solarisa 8 (jedynie dla konfiguracji jednoprocesorowych dostępna jest bezpłatna licencja).

Pocieszeniem może być bogactwo dołączonego oprogramowania. Nabywca otrzymuje Sun ONE Directory Server z pełną licencją, uprawniającą do stworzenia 200 tys. obiektów w ramach jednej firmy, oraz dostarczane z licencją programistyczną pakiety: Sun ONE Application Server, Portal Server, Integration Server, Messaging Server i Developer Platform. W zastosowaniach biurowych przydatnym dodatkiem będzie dołączony pakiet StarOffice 6.0.

Solaris na Intelu...

W styczniu br. Sun Microsystems ogłosił, że Solaris 8 był ostatnią wersją systemu dla platformy Intela. Według deklaracji, wprowadzony właśnie na rynek Solaris 9 miał być dostępny wyłącznie w wersji dla sprzętu z procesorami UltraSparc.

Protesty intelowskich użytkowników Solarisa skłoniły jednak producenta do weryfikacji planów. Według nieoficjalnych informacji, Sun zakończył już również prace nad Solarisem 9 dla procesorów Intela, ale firma nie zadeklarowała jeszcze czy system ten zostanie wprowadzony na rynek. Decyzja koncernu powinna być znana w trzecim kwartale br.


TOP 200