Dziesięciu pionierów IT, o których nie wolno zapomnieć

Kto: Edgar Frank "Ted" Codd

Stanowisko: programista

Gdzie: IBM

Edgar Codd jest uznawany za ojca relacyjnych baz danych. W 1970 roku opublikował pracę pt. "A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks". Przedstawił w niej 12 podstawowych zasad, które powinna spełniać każda relacyjna baza danych oraz relacyjny model zarządzania bazami danych, który przyczynił się do powstania systemów zarządzania bazami danych (DBMS). Twórca techniki OLAP (On-line Analitycal Processing). IBM - macierzysta firma Codda, nie była zbyt zainteresowana implementacją modelu relacyjnego. Koncern zdecydował się zbudować własną bazę relacyjną dopiero wtedy, gdy zrobiły to firmy konkurencyjne - w tym m.in. Oracle. W roku 1981 Codd został uhonorowany Nagrodą Turinga, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Zmarł 23 kwietnia 2003 r., w wieku 73 lat.

Kto: John J. Cullinane

Stanowisko: założyciel

Gdzie: Cullinet Software Inc.

Dziesięciu pionierów IT, o których nie wolno zapomnieć

John J. Cullinane

John J. Cullinane został uznany za twórcę modelu oprogramowania dostarczanego w zintegrowanej, prekonfigurowanej postaci. Ponadto założona przez niego firma Cullinet Software Inc. stworzyła pierwszą, konkurencyjną wobec rozwiązań IBM, bazę danych przeznaczoną dla komputerów typu mainframe. Cullinet Software była też pierwszą typowo informatyczną firmą, która weszła na giełdę, i pierwszą, która reklamowała swoje oprogramowanie podczas finału rozgrywek Super Bowl.

Kto: Whitfield Diffie

Stanowisko: dyrektor ds. bezpieczeństwa (CSO)

Gdzie: Sun Microsystems Inc.

Whitfield Diffie, amerykański matematyk i kryptograf, współtwórca kryptografii asymetrycznej i związanej z nią idei klucza publicznego oraz podpisu cyfrowego. W roku 1976 wraz z Martinem Hellmanem opracował rewolucyjną pracę naukową "New Directions in Cryptography", w której opisał założenia dwukierunkowej, szyfrowanej komunikacji opartej na przesyłanych informacjach za pomocą tzw. klucza publicznego - używanego do szyfrowania danych i klucza prywatnego - do ich odkodowania.


TOP 200