Dziesięć filarów bezpiecznej sieci WiFi

Sieć bezprzewodowa jest bardziej podatna na ataki niż tradycyjna. Dobrze zabezpieczona, oprze się jednak każdemu hakerowi. Poznaj 10 reguł, które powinieneś zastosować podczas konfigurowania Wi-Fi.

Domyślne ustawienia ruterów bezprzewodowych nie zapewniają bezpieczeństwa danym przechowywanym w sieciach WLAN. Wystarczy jednak zastosować kilka reguł, by to zmienić. Przygotowaliśmy poradnik opisujący metody zabezpieczania sieci WiFi. Wskazówki są napisane w ten sposób, by można je było zastosować na każdym urządzeniu.

Większość producentów stosuje bowiem odmienne nazewnictwo funkcji rutera i umieszcza je w innych miejscach interfejsu. Fragmenty praktyczne poradnika prezentujemy na urządzeniu NETGEAR DGN3500. W ramce zamieściliśmy również skrótowy opis funkcji bezpieczeństwa przykładowych produktów MediaTechu, EdiMaksa czy Asusa.

1. Zmień domyślny SSID

Każdy ruter bezprzewodowy ma wybudowany fabryczny identyfikator służący do tworzenia połączeń. Jest to tak zwany SSID (Service Set Identifier) bądź ESSID (Extended Service Set Identifier) - nazwa identyfikująca daną sieć bezprzewodową.

Domyślne identyfikatory poszczególnych producentów są zwykle takie same dla wszystkich urządzeń i łatwo sprawdzić, jakie. Jeżeli nie zmienisz standardowego ustawienia może to świadczyć o tym, że twoja sieć nie została należycie zabezpieczona i prowokować próby włamania.

Opcje dotyczące SSID umieszczone są zwykle w sekcji dotyczącej konfiguracji WiFi. W przykładowym routerze NETGEAR należy wybrać Wireless Settings w sekcji Setup

Dziesięć filarów bezpiecznej sieci WiFi

Odszukaj pole Name (SSID): i wpisz w nie nazwę swojej sieci. Kliknij Apply.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200