Dzięki temu oprogramowaniu zasięg działania sieci Wi-Fi można zwiększyć o 60 metrów

Amerykańscy inżynierowie z Uniwersytetu Brighama Younga opracowali nowy protokół radiowy, który jest w stanie zwiększyć zasięg punktu dostępowego Wi-Fi o ponad 60 metrów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jest to możliwe bez wprowadzania do warstwy sprzętowej rozwiązania Wi-Fi jakiejkolwiek modyfikacji.

Rozwiązanie nosi nazwę On-Off Noise Power Communication (ONPC) i jest specyficznego rodzaju nakładką na standardowy protokół Wi-Fi. Charakterystyczną cechą protokołu ONPC jest to, że jest w stanie transmitować dane – czyli utrzymać sygnał radiowy zarządzać nim - nawet wtedy, gdy szybkość transferowanie danych jest tak niska jak 1 b/s, podczas gdy w przypadku standardowego protokołu Wi-Fi musi to być co najmniej 1 Mb/s.

Po zastosowaniu protokołu ONPC nadajnik radiowy wysyła w eter oprócz standardowego sygnały Wi-Fi specyficzny rodzaj szumu radiowego. Szum ten to nic innego jak włączany i wyłączany sekwencyjnie sygnał radiowy reprezentujący zera i jedynki. Z kolei odbiornik sygnałów Wi-Fi jest w stanie wyłapać z szumu te zera i jedynki co powoduje, że stwierdza iż nadajnik dalej jest czynny, chociaż formalnie jest poza zasięgiem.

Zobacz również:

Jest to możliwe za sprawą oprogramowania noszącego nazwę „Stayin' Alive”. W ten sposób zasięg działania punktu dostępowego może zwiększyć o 60 metrów, co niekiedy przesądza o tym, że użytkownik ma dostęp do internetu.


TOP 200