Dzięki tej platformie walka z koronawirusem nabierze przyspieszenia

Oracle i Uniwersytet Oksfordzki stworzyły nową platformę medyczną, dzięki której lekarze, placówki świadczące usługi zdrowotne oraz firmy diagnostyczne będą mogły efektywnie zwalczać choroby zakaźne, w tym koronawirusa.

Koronawirus

Rozwiązanie kryje się za skrótem GPAS (Global Pathogen Analysis System; Globalny System Analizy Patogenów) i w jego skład wchodzi opracowana przez Oracle chmurowa infrastruktura OCI (Oracle Cloud Infrastructure) i będąca dziełem Uniwersytetu Oksfordzkiego platforma Scalable Pathogen Pipeline Platform (w skrócie SP3). Cała inicjatywa bazuje na pracach finansowanych przez Wellcome Trust konsorcjum zrzeszające trzy organizacje: Public Health Wales, Uniwersytet Cardiff oraz Public Health England.

Platforma SP3 na początku była wykorzystywana do badań nad gruźlicą, a następnie została przekształcona pod kątem ujednolicania, standaryzacji, analizy i porównywania danych dotyczących sekwencji wirusa SARS-CoV-2. Oferowane przez nią możliwości przetwarzania zostały wzbogacone pracami programistycznymi ze strony Oracle, co zaowocowało powstaniem platformy GPAS, która będzie w stanie w ciągu kilku minut od dostarczenia danych generować kompleksowe i standaryzowane wyniki analiz COVID-19, które będą udostępniane krajom na całym świecie.

Zobacz również:

  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Koniec platformy AltSpaceVR

Prace prowadzone w ramach platformy obejmują również identyfikowanie wariantów wirusa oraz ich potencjalnego wpływu na efektywność szczepionek i leczenia. Uniwersytet Oksfordzki ma tym obszarze duże doświadczenie, gdyż przetworzył już połowę sekwencji SARS-CoV-2 z całego świata - w sumie ponad 500 tys.

Według zapowiedzi następnym krokiem będzie rozszerzenie tej usługi na wszystkie patogeny, połączone ze współpracą z naukowcami z różnych instytucji badawczych. Wszystko po to, aby prace te wywierały wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących strategii walki z pandemią. Platforma będzie bezpłatnie dostępna dla badaczy i organizacji non profit na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200