Dystrybutorzy energii inwestują w IT

Kilka kierunków inwestycyjnych

„Inwestycje operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) w obszarze IT zmierzają w kilku kierunkach. Pierwszy z nich związany jest z potrzebą zbilansowania sieci elektroenergetycznych w związku z rozwojem generacji z odnawialnych źródeł energii (OZE). Cechą generacji z OZE jest niestabilność, ponieważ wskutek zmian pogody może ona nagle zostać bardzo ograniczona” – mówi Grzegorz Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży systemów zarządzania energią PSI Polska.

Drugi kierunek rozwoju jest związany z pojawieniem się prosumentów. W Polsce nie ma ich jeszcze zbyt wielu, ale ich liczba rośnie. W Niemczech prosumentów są już tysiące, co powoduje duże wyzwania dla OSD. Polscy operatorzy powinni brać przykład z tego, co się dzieje w Niemczech, i zawczasu się do tych wyzwań przygotować.

Zobacz również:

  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.
  • AI zmienia światowe aglomeracje

Operatorzy muszą wiedzieć, jak bezpiecznie i efektywnie przygotować sieć i jak nią zarządzać. W związku z tym zaczynają się zbroić w narzędzia pozwalające im z jednej strony tak zarządzać inwestycjami, aby nie przeinwestować, a z drugiej strony, żeby nie doprowadzić do przerw w zasilaniu. To walka o jakość dostaw energii. W krajach Europy Zachodniej to ważny cel. W Polsce dopiero zaczyna się na to zwracać większą uwagę.

Operatorzy wdrażają coraz bardziej zaawansowane rozwiązania informatyczne. Wśród najczęściej stosowanych narzędzi służących do zarządzania siecią są systemy SCADA doposażone w moduły klasy DMS (Distribution Management Systems) i EMS (Energy Management Systems) wspomagające sprawne zarządzanie siecią.

„Ważnym kierunkiem inwestycji są także systemy mające na celu przewidywanie zagrożenia awarią elementu systemu dystrybucyjnego (tzw. ang. Predictive Asset Management). Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań predykcyjnych możliwe jest uniknięcie awarii poprzez przeprowadzenie odpowiednich prac utrzymaniowych przy jednoczesnym zapewnieniu efektywności kosztowej tego procesu” – mówi Bogumił Kamiński, partner odpowiedzialny za rozwój biznesu w Infovide-Matrix.

Centralizacja zarządzania pracowników

Z tym powiązane są narzędzia wspierające planowanie pracy brygad remontowych (tzw. ang. Mobile Workforce Management). Mają one za zadanie maksymalizować efektywność wykorzystania inżynierów odpowiedzialnych za utrzymanie sprawności funkcjonowania systemu dystrybucji energii. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie minimalizacji czasu rozwiązania problemu w przypadku jego wystąpienia oraz optymalizacja planu pracy brygad, czyli obsługa większej liczby zgłoszeń serwisowych.


TOP 200