Dystrybucja licencji

Novell Polska i Hewlett-Packard Polska rozpoczęły działania promocyjne, dotyczące sprzedaży NetWare z serwerami HP.

Novell Polska i Hewlett-Packard Polska rozpoczęły działania promocyjne, dotyczące sprzedaży NetWare z serwerami HP.

Sieciowy system operacyjny NetWare będzie sprzedawany wraz z serwerami z rodziny NetServer Hewlett-Packarda. Ma to odbywać się w ramach programu CHIPS (Channel Incentive Program for Sales), który na świecie obowiązuje już od roku.

Oferta skierowana jest do partnerów OEM, dystrybutorów i sprzedawców produktów obu firm. HP i Novell organizują dla klientów serię prezentacji w polskich miastach.

"W Polsce zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego programu, ponieważ chcemy przekonać naszych partnerów do sprzedaży, klientów zaś do kupowania licencji naszych produktów, a nie pudełek z systemem" - twierdzi Rafał Kruschewski z Novell Polska. Program CHIPS przewiduje, że klient nie czeka na zapakowany produkt, otrzymuje on klucz aktywacyjny, którego dostarczenie pocztą elektroniczną - według zapewnień przedstawicieli Novell Polska - zajmie kilka godzin. Ma to być wstęp do wprowadzenia w przyszłości elektronicznej dystrybucji oprogramowania Novella. Jeszcze w tym roku program CHIPS objąć ma również inne produkty firmy.

Novell ma nadzieję, że dzięki nowej formie sprzedaży zostanie znacznie ograniczone również zjawisko nielegalnego kopiowania jego produktów, a zyski będą trafiać do jego partnerów, a nie piratów. Uruchomienie programu za pomocą klucza aktywacyjnego obwarowano wymogiem podania informacji, ułatwiających wykrywanie nielegalnych kopii.

Zgodnie z zasadami umowy między obiema firmami, Net-Ware for SmallBusiness będzie oferowany wraz z modelami NetServerów serii E, a IntraNetWare - z serwerami serii L. Z każdym z nich klient otrzyma dysk CD-ROM, na którym znajdą się te systemy, i Installation Assistance, ułatwiający ich instalację. "Oferta nasza skierowana jest do wszystkich klientów, którzy kupując serwer chcą jednocześnie stworzyć u siebie sieć lokalną. Dajemy im możliwość zapoznania się i przetestowania naszych produktów, a dopiero później zapłacenia za nie" - przekonują przedstawiciele polskiego oddziału Novella.

W przypadku serwerów intelowskich HP jest to już druga tego typu promocja. Wcześniej producent komputerów wspólnie z Microsoftem rozpoczął sprzedaż wraz z NetServerem pakietu SmallBusiness Server Microsoftu. W przeciwieństwie do programu CHIPS, promocję z Microsoftem zorganizowano jedynie w Polsce i ograniczono ją liczbą oferowanych systemów NT. HP poinformował również, że od 1 kwietnia br. wprowadza - niezależnie od programu CHIPS - obniżkę cen na wszystkie modele NetServerów (do 27% dotychczasowej ceny). Przykładowo: model LH2 z Pentium II 266 MHz, 128 MB RAM i 12 GB pamięci dyskowej ma kosztować 7150 USD (poprzednio 9800 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200