Dyskobole w Marriotcie

Firma Dataquest zorganizowała 12 czerwca br. w hotelu Marriott imprezę poświęconą głównie magnetycznym nośnikom pamięci masowej. Odbyły się seminaria, jednak największe zainteresowanie uczestników wbudziła wystawa oferowanych produktów.

Firma Dataquest zorganizowała 12 czerwca br. w hotelu Marriott imprezę poświęconą głównie magnetycznym nośnikom pamięci masowej. Odbyły się seminaria, jednak największe zainteresowanie uczestników wbudziła wystawa oferowanych produktów.

Niewątpliwym przebojem wystawy okazała się matryca dyskowa RAIDION produkcji Micropolis, prezentowana na wspólnym stanowisku Polkomu i MicroStara. Oparta o bardzo nowoczesną metodę oszczędnego dublowania zapisu RAID (opisaną w nr. 23/92 CW), matryca RAIDION pozwala m. in. na wymianę dowolnego dysku bez przerywania pracy systemu komputerowego i bez utraty danych. Dzięki temu pewność zapisu, wyrażona średnim czasem jaki upływa od zapisu do utraty danych, osiąga wartość rzędu setek milionów godzin.

Spore zainteresowanie budził również zaprezentowany przez Toshibę modułowy system stacji dysków optycznych 5.25", w którym stacje te mogą pracować jako napędy wolno stojące lub wewnętrzne, a także mogą być połączone w wieżę, zawierającą kilka stacji. Atrakcyjną ciekawostką jest fakt, że do stacji można włożyć zwyczajny dysk kompaktowy z muzyką i, nie przerywając pracy z komputerem, słuchać muzyki ze słuchawek podłączonych do tej stacji. Zaprezentowane przez IBM stacje dyskietek optycznych wielokrotnego zapisu mają średni czas dostępu w granicach 40-60 ms i dysponują pojemnością 127 MB.

Osoby zainteresowane stacjami twardych dysków miały do wyboru oferty: Conner Peripherals (3.5-calowe dyski z serii Jaguar i Hopi dla desktopów i laptopów oraz Summit dla stacji roboczych i serwerów); IBM (8-dyskowe stacje o pojemności do 1.2 GB); SyQuest (stacje 5.25" z dyskami wymiennymi o pojemności do 88 MB); Seagate (dobrze znana w Polsce rodzina ST oraz Wren, Elite, Sabre i FSD); Micropolis (twarde dyski o pięcioletniej gwarancji i MTBF równy 300 tys. godz.!). Seagate, który po wycofaniu się NEC-a i Western Digital z produkcji dysków 40 MB stał się monopolistą w tej dziedzinie i od pewnego czasu nie jest w stanie podołać zwiększonym zamówieniom, zapewnia, że firma uruchamiana właśnie nowa linia produkcyjna pozwoli zrealizować wszystkie zamówienia do końca bieżącego roku.

Na wystawie pamięci znaleźli miejsce również dwaj producenci sprzętu sieciowego. Chipcom zaprezentował całą rodzinę mostków sieciowych, routerów i repeaterów, wykonanych w postaci modułów wkładanych do wspólnego koncentratora, w którym każdy moduł może być zdublowany po to, by w razie awarii jego funkcję mógł natychmiast przejąć drugi, bliźniaczy moduł. Szeroką ofertę osprzętu sieciowego, również umożliwiającego realizację połączeń pomiędzy różnymi systemami sieciowymi, zaprezentował Allied Telesis.

Postęp w technologii streamerów okazał się na tyle duży, że producenci praktycznie zrezygnowali już z tradycyjnej nazwy, posługując się raczej określeniem "tape drive". I rzeczywiście, szybkość przesyłania danych na taśmę zaczyna się zbliżać do nowoczesnych stacji dysków twardych, przy pewności zapisu o trzy rzędy wielkości lepszej niż dyski twarde. Można się było o tym przekonać na stanowiskach Tandberg Data (seria TDC oraz Panther Backup System dla Macintosha) oraz Sankyo (seria CP).

Ważnym uzupełnieniem wystawy było stanowisko Verbatimu, znanego producenta magnetycznych i optycznych nośników pamięci zewnętrznej, na którym prezentowano dyskietki o podwyższonej niezawodności DataLife, dyskietki optyczne z serii VBR do zapisu wielokrotnego, kasety do tape-driverów, oraz tradycyjne taśmy dla dużych komputerów IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200