Dyskietka 100, 120, a może 1000 MB

Napędy Iomega Zip i Jaz kontra LS-120 Compaqa, 3M i Matsushity

Napędy Iomega Zip i Jaz kontra LS-120 Compaqa, 3M i Matsushity

Jednym z najstarszych elementów wyposażenia komputerów, który od wielu lat nie uległ żadnym zasadniczym zmianom pod względem funkcjonalności, jest napęd dyskietek 3,5" o standardowej pojemności 1,44 MB. Dopiero w ub.r. pojawiła się nowa konstrukcja - stacja dyskietek Zip, o pojemności 120 MB, firmy Iomega, a obecnie Compaq, 3M oraz Matsushita zaczynają wprowadzać wspólnie na rynek napędy LS-120, które umożliwiają zapis 120 MB danych. Jednocześnie Iomega prezentuje stację Jaz wykorzystującą dyskietki o pojemności 1 GB.

Napędy Zip 100 MB Iomega zaprezentowała już podczas ubiegłorocznych targów CeBIT, ale na rynek europejski trafiły one ze znacznym opóźnieniem. W Polsce są one dostępne od jesieni ub.r. Zapowiadany na koniec 1995 r. napęd Jaz, dopiero teraz wchodzi do sprzedaży.

Urządzenie jest wyposażone w interfejs SCSI-2, bufor pamięci o pojemności 256 kB, oferuje średni czas dostępu do danych wynoszący 17,5 ms oraz ustaloną szybkość transmisji danych - 6,73 MB/s. Podawana przez producenta cena napędu to 399 GBP, a 3,5" dyskietek 1 GB - 89 GBP.

Podczas targów CeBIT '96 Iomega zaprezentowała też stację Zip 100 MB w wersji wewnętrznej z interfejsem SCSI. Napędy spotkały się z dużym zainteresowaniem użytkowników - jest to atrakcyjna propozycja w dobie multimediów, gdy standardowe dyskietki o pojemności 1,44 MB stają się zbyt małe. Jak podaje Iomega, sprzedano dotąd już 10 mln napędów Zip.

Z podobnie przychylnym przyjęciem może się spotkać kilkakrotnie droższy Jaz, który jednak jest urządzeniem porównywalnym do dysków stałych. Jednym z zauważanych potrzeb napędów Zip jest to, że wymagają one stosowania przygotowanych specjalnie dla nich dyskietek i nie mają możliwości odczytu czy zapisu standardowych dyskietek 3,5".

Podczas seminarium nt. produktów Iomega oraz ich zastosowań Srini Nageshwar, wiceprezydent firmy, stwierdził, że jest to świadoma polityka, gdyż "możliwe, ale nierozsądne byłoby konstruowanie napędu, który odczytywałby stary format dyskietek. Takie urządzenie byłoby droższe, a więc mniej konkurencyjne, a także miało mniejszą szybkość transmisji danych, czyli było mniej przydatne, zwłaszcza w zastosowaniach multimedialnych. "Czy podczas wprowadzania napędów dyskietek 1,44 MB martwiono się o ich zgodność ze starym formatem dyskietek 5,25 cala?" - pytał retorycznie Srini Nageshwar.

Podczas targów CeBIT '96 firmy Compaq oraz 3M zaprezentowały stacje dyskietek LS-120 o pojemności 120 MB.

Mają one wymiary, takie jak napęd standardowy dyskietek 3,5" (25,4 x 101,6 x 147,6 mm), umożliwiając jednocześnie odczyt, zapis i formatowanie dyskietek o pojemnościach 1,44 MB, 720 kB oraz oczywiście nowego formatu 120 MB. LS-120 oferuje szybkość ustalonej transmisji danych wynoszącą 400-680 kB/s oraz średni czas dostępu - 41,67 ms (dla dyskietek 120 MB) i 70 ms (dyskietki 1,44 MB).

Pierwsze informacje dotyczące opracowywania nowych napędów ujawniono rok temu, a pierwotny termin premiery tych urządzeń opóźniono o kilka miesięcy. Promocja LS-120 nawet obecnie jest prowadzona ostrożnie. Compaq zapowiada, że tylko jeden z kilku modeli Presario będzie standardowo wyposażany w nowe napędy i to dopiero w III kw. br.

LS-120 dostępne będą w sprzedaży za kilka miesięcy. Przewidywana cena stacji dyskietek 120 MB kształtuje się na poziomie podobnym do napędów Zip. Mają one kosztować ok. 350 DEM.

Wydaje się, że już wkrótce nastąpi zmierzch od lat używanego standardu dyskietek 1,44 MB. Za kilka miesięcy użytkownicy będą mieli do wyboru co najmniej dwa urządzenia do odczytu i zapisu danych na nośniku magnetycznym o dużej pojemności. Niestety, są to napędy o niezgodnej konstrukcji, które nie pozwalają na wymianę dyskietek. Zaletą Zip oraz Jaz jest większa niż LS-120 szybkość transmisji danych. Rozwiązanie Compaqa kusi natomiast możliwością korzystania z dyskietek starego formatu.

Ze względu na różniące się cechy napędów Zip i LS-120, trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy - zadecydują o tym użytkownicy, ale także polityka marketingowa oraz zdolność do zaspokojenia popytu przy atrakcyjnej cenie produktów. Wydaje się, że tutaj przewagę mają Compaq wraz z 3M i Matsushitą. Są to znacznie większe firmy niż Iomega (obroty w 1995 r. - 326 mln USD), które mogą sobie pozwolić na obniżenie ceny i szybki wzrost produkcji, pod warunkiem oczywiście, że konstrukcja została dobrze przygotowana. Jednocześnie mają one też bezpośrednią możliwość wyposażania komputerów w nowe napędy.

Z kolei Iomega jest firmą, która specjalizuje się w konstrukcji urządzeń do magnetycznego zapisu danych (również napędów taśmowych), oferując interesujące i dobrze opracowane konstrukcje. Niestety, jej polityka może budzić pewne obawy, będąc jedynym producentem napędów Zip oraz dyskietek do nich. W ubiegłym roku miała ona trudności w zaspokojeniu popytu. Może dlatego właśnie niewiele firm wytwarzających komputery zdecydowało się na instalację tych urządzeń w swoich produktach. Jak na razie tylko Hewlett-Packard i Escom zaprezentowały modele komputerów PC z napędem Zip. Mimo zapowiedzianego przez Iomega w końcu ub.r. licencjonowania technologii, nie słychać na razie o niezależnych producentach, którzy oferowaliby napędy typu Zip czy dyskietki do nich.

Jeśli tempo wprowadzania na rynek i popularyzacji nowych napędów dyskietek o wysokiej pojemności będzie takie jak dotychczas, to za kilka lat mogą one już nie mieć szansy w konkurencji ze stacjami do zapisu płyt CD-ROM.

Szybki rozwój technologii informatycznych - co kilka miesięcy nowe procesory, napędy CD-ROM, dyski stałe o ogromnej pojemności - każe ze zdziwieniem skonstatować wyjątkową i niezrozumiałą trwałość standardu napędów 3,5" dyskietek 1,44 MB. Wydaje się, że duże firmy nie widzą interesu we wprowadzaniu stacji dyskietek o dużej pojemności. Może jest to wynik skutecznej polityki producentów napędów i płyt CD-ROM, które w tej sytuacji znacznie zyskały na popularności?

Komputer PC z zainstalowanym napędem Iomega Zip o pojemności dyskietek 100 MB

Iomega Jaz - napęd dyskietek o pojemności 1GB


TOP 200