Dyski z dozą niepewności

Dyski Ultra DMA mogą źle pracować pod kontrolą Windows 95/98 lub Windows NT.

Dyski Ultra DMA mogą źle pracować pod kontrolą Windows 95/98 lub Windows NT.

Praktycznie wszystkie dostępne obecnie modele dysków są wyposażone w interfejs Ultra ATA, pozwalający na transmisję danych z maksymalną szybkością 33 MB/s. Okazuje się jednak, że wykorzystanie możliwości Ultra ATA często wywołuje problemy i nieoczekiwane zawieszenie pracy komputera.

Interfejs Ultra ATA znany jest pod różnymi nazwami, np. ATA-33, DMA-33 lub UDMA. Technologia ta - wprowadzona przed ok. rokiem - zwiększa przepustowość kanału obsługującego dysk do poziomu 33,3 MB/s w porównaniu do wcześniejszego standardu EIDE, który w trybie DMA umożliwiał przesyłanie danych z maksymalną szybkością 16,6 MB/s. Są to maksymalne teoretyczne prędkości określone przy założeniu, że transmisja danych odbywa się w trybie pakietowym. Szczegółowe informacje o standardach EIDE i UDMA można znaleźć w Internecie pod adresem:http://www.pcguide.com/ref/hdd/if/ide/std-c.html.

Jeśli zainstalowane w komputerze elementy, takie jak BIOS, chipset i dysk pracują zgodnie ze standardem UDMA, to system Windows 98 podczas instalacji automatycznie ładuje odpowiednie sterowniki. Można je również zainstalować w komputerach pracujących pod kontrolą Windows 95 lub Windows NT i jest to obecnie praktyka często stosowana przez producentów sprzętu.

Seagate Technology opublikowała komplet poprawek do trzech wcześniejszych modeli dysków linii Medalist Pro o szybkości obrotowej 7200 obr./min. Jeśli kontroler tego dysku pracując pod Windows 95 lub Windows NT zostanie skonfigurowany zgodnie ze standardem UDMA, to po zainstalowaniu Windows 98 może nastąpić zawieszenie pracy komputera. To samo zdarza się również w przypadku dysków produkowanych przez inne firmy, jednak Seagate zasługuje na uznanie, gdyż poinformowała o tym fakcie publicznie, umieszczając odpowiednie informacje na stronie WWW pod adresem:http://www.seagate.com/support/disc/faq/medpro_dma.shtml.

Microsoft natomiast informuje, że w przypadku pojawienia się błędu sprzętowego sterownik HD w Windows 95 może "zawiesić" pracę systemu przy próbie nawiązania połączenia z dyskiem UDMA. Sterownik może też odczytywać lub zapisywać błędne dane, jeśli dysk jest w stanie "uśpienia". Oba te problemy można usunąć, pobierając uaktualniony sterownik, dostępny w Internecie pod adresem:http://support.microsoft.com/support/kb/articles/q171/3/53.asp.

Problem funkcjonowania komputerów wyposażonych w dyski UDMA zbadano również w Georgia Technical Research Ins-titute, przeprowadzając intensywne testy różnych systemów. Stwierdzono, że przedstawione problemy nie są tak duże i można ich uniknąć. Najgorsze jest jednak to, że po przejściu na standard UDMA szybkość transferu danych jest tak duża, że w komputerze zaczynają się pojawiać przypadkowe i nie rozpoznane błędy, wskutek czego niezawodność pracy znacznie spada.

Zarówno użytkownicy, jak i producenci komputerów często stosują te same giętkie kable, które obsługiwały napęd i kontroler przesyłający dane ze znacznie mniejszą szybkością. Ekran takiego kabla jest zbyt słaby, aby ochronić dane przesyłane z większą szybkością przed zakłóceniami elektrycznymi ze strony różnych elementów komputera. Należy więc instalować specjalne okablowanie wyposażone w odpowiedni ekran. Tego typu kable są już w sprzedaży.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] .

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. Jch

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200