Dyski tuż za rogiem

W ciągu najbliższych kwartałów na rynku systemów pamięci masowych pojawi się co najmniej kilka interesujących nowości.

W ciągu najbliższych kwartałów na rynku systemów pamięci masowych pojawi się co najmniej kilka interesujących nowości.

Po niedawnej oficjalnej premierze macierzy DMX-3 (pisaliśmy o nich w CW 07/2006) EMC szykuje się do zmasowanej ofensywy - tym razem w dziedzinie systemów dyskowych klasy średniej. Powinno to również doprowadzić do pojawienia się analogicznych nowości z logo Dell, który od kilku lat z powodzeniem współpracuje z EMC. Tymczasem Network Appliance, który zyskał niedawno dystrybutora w Polsce (Evercom), planuje zamach na tradycyjny rynek EMC, czyli klientów o najwyższych wymaganiach. Tym samym wzmocni się również oferta IBM, który rozwiązania NetApp sprzedaje pod własną marką.

Również HP odświeża swoje portfolio rozwiązań pospołu z partnerami, ale na prawdziwy przełom przyjdzie jeszcze poczekać - prawdopodobnie co najmniej do jesieni, kiedy to HP będzie w stanie przedstawić nowe rozwiązania własnej konstrukcji. Do tego czasu również HDS powinien pochwalić się czymś nowym, dzieląc się technologią z partnerami - HP i Sun Microsystems. A jeśli o Sunie mowa, wiadomo że na jesień firma szykuje premierę "czegoś bardzo ważnego", o czym na razie nie jest skłonna mówić w szczegółach.

Brzmi jak zapowiedź premiery rozwiązania znanego pod kodową nazwą Honeycomb.

Ciekawie dzieje się także w gronie mniejszych dostawców. Wielu z nich wprowadza właśnie na rynek macierze i systemy NAS z dyskami SATA i SAS. Wygląda też na to, że producentom rozwiązań opartych na Fibre Channel skończyły się argumenty obrzydzające klientom iSCSI i technologia ta wreszcie zacznie być stosowana. Nie ma do tego technicznych przeciwwskazań. Jedyny problem jak dotychczas polegał na tym, że marża na rozwiązaniach Fibre Channel jest znacznie lepsza, a i sumaryczne zakupy większe - w związku ze specyfiką sieci SAN.

EMC czai się do skoku

Jak donosi serwis Byte and Switch, EMC przedstawi wkrótce nową macierz klasy średniej o kodowej nazwie Sledgehammer. Informacje o tym, że EMC chce wprowadzić na rynek kolejną generację urządzeń klasy średniej słychać już od dłuższego czasu. I nic. Redaktorzy Byte and Switch przekonują, że opóźnienie EMC ma związek z opóźnieniem po stronie Intela. Już jesienią firma miała dostarczyć chipset o kodowej nazwie Blackford, który dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych szyn do pamięci i zdwojeniu liczby kanałów transmisji ma umożliwić budowę kontrolerów Fibre Channel z "pełną" prędkością 4 Gb/s. Nowe macierze EMC mają też obsługiwać protokół iSCSI, co wydaje się przełomem po latach odsądzania iSCSI od czci i wiary przez EMC.

Intel dopiero ostatni był w stanie spełnić obietnice, więc nowe Clariiony CX pojawią się najwcześniej w marcu lub kwietniu br. Prawdziwym powodem oczekiwania na nowe macierze nie jest jednak wsparcie dla łączy Fibre Channel działających z prędkością 4 Gb/s, lecz integracja w chipsecie Blackford kontrolera dysków SAS. To tu kryje się tajemnica nader cierpliwego oczekiwania EMC. Według IDC systemy zaprojektowane dla dysków SAS będą w ciągu najbliższych kilku lat najszybciej rosnącym segmentem rynku pamięci masowych - do końca 2009 r. dyski SAS mają stanowić ok. 30% wszystkich dysków sprzedawanych w ramach systemów pamięci masowych dla biznesu.

Dyski SAS mają rozliczne zalety i mnóstwo przewag nad pełniącymi rolę "tanich" dyskami SATA/SATA II. Są trwalsze, wydajniejsze (10 i 15 tys. obr./min wobec 7,2 tys. obr./min dla SATA), a także inteligentniejsze (wewnętrzne kolejkowanie poleceń I/O niezależne od kolejności napływania poleceń od kontrolera, co umożliwia optymalizację odczytu i zapisu). Dyski SAS mają dwa porty, co pozwala im jednocześnie wysyłać i odbierać dane do/z kontrolera. Dwie ścieżki to także zabezpieczenie na wypadek awarii jednej z nich. No i cena - niższa niż w przypadku dysków Fibre Channel przy porównywalnej wydajności i niezawodności.

NetApp kontratakuje

Ciekawie zapowiadają się także nowości u drugiego dużego producenta systemów pamięci masowych - Network Appliance (NetApp). W 2003 r. NetApp przejął w sumie niewielką firmę Spinnaker specjalizującą się w klastrowych systemach plików i wydajnych, rozproszonych systemach pamięci masowych dla klastrów obliczeniowych. Rozwiązania Spinnakera można było już wtedy skalować do ponad 500 węzłów, co zresztą do dziś wydaje się niewyobrażalne. Do tej pory na temat rezultatów przejęcia trwała cisza, co było trochę dziwne, zważywszy że na zakup Spinnakera NetApp wysupłał, bagatela, 300 mln USD.

Dan Warmenhoven, dyrektor generalny NetApp, przyznał się jednak w niedawnym wywiadzie dla eWeeka, że efekty przejęcia ujrzą światło dzienne jeszcze tej wiosny - prawdopodobnie w maju. Według Warmenhovena nowy serwer plików o kodowej nazwie Excelsior będzie zawierać całkiem nowy system operacyjny DataOnTap GX oferujący usługi dotychczasowego systemu plików DataOnTap G7, a jednocześnie reprezentujący nową, rozproszoną architekturę wywodzącą się z rozwiązań Spinnakera. Excelsior ma się ponoć skalować do 1 tys. dysków, a więc o ok. 330 więcej, niż największy dziś oferowany model serwera plików NetApp FAS980.

Ale i teraz NetApp ma się czym pochwalić. Firma właśnie wprowadziła do oferty wirtualne biblioteki NearStore VTL 600 i VTL 1200, które powstały na bazie technologii pozyskanych dzięki przejęciu w ub.r. firmy Alacritus Software. Urządzenia zawierają dyski o łącznej pojemności 54 (VTL 600) i 108 TB (VTL 1200) oraz jeden (VTL 600) lub dwa (VTL 1200) kontrolery emulujące napędy taśmowe. Można na nich zdefiniować do 256/512 wirtualnych bibliotek taśmowych, do 1500/3000 wirtualnych napędów taśmowych i do 10 000/20 000 wirtualnych nośników taśmowych.

Ze względu na te właśnie możliwości, a także optymalizację pod kątem sekwencyjnego zapisu i odczytu danych, urządzenia typu VTL rozwiązują problem równoległego kopiowania danych z wielu serwerów jednocześnie w sieciach SAN opartych na technologii Fibre Channel. Fibre Channel nie pozwala na standardową w sieciach LAN multipleksację danych przez jedno urządzenie docelowe. Nowe biblioteki wirtualne NetApp obsługują iSCSI.

W niszach też ciekawie

SonicWall, firma znana głównie z rozwiązań do zabezpieczania zdalnego dostępu (VPN, SSL) i szyfrowania zasobów danych, wkroczyła na rynek rozwiązań backupowych, a dokładnie ciągłego zabezpieczania danych (CDP). Nie jest to jednak "jeszcze jeden" przeciętny system z tej coraz bardziej popularnej kategorii. Dzięki przejęciu w ub.r. firmy Lasso Logic SonicWall weszła w posiadanie technologii umożliwiającej efektywne składowanie skopiowanych danych w formie skompresowanej. Stopień kompresji nie jest zbyt wielki (maksymalnie 2:1), ale w obliczu ciągle kurczących się zasobów dyskowych może to być funkcja całkiem interesująca. Tym bardziej że została wbudowana w oprogramowanie i nie wymaga dodatkowego integrowania czy nadzoru podczas odtwarzania danych.

Nadal nieznany na polskim rynku dostawca superwydajnych systemów NAS - firma BlueArc odświeżyła właśnie swoje portfolio wprowadzając do oferty systemy Titan 2100 i 2200. Zapis lub odczyt z (rzeczywistą, nie teoretyczną) prędkością 5 (Titan 2100) lub 10 Mb/s (Titan 2200) i pojemność do 256/512 TB robią wrażenie. Zwłaszcza że osiągi te dotyczą konfiguracji z jednym globalnym systemem plików wspomaganym sprzętowo. Ceny urządzeń zaczynają się od ok. 100 tys. USD.

HP odswieża macierze EVA

HP tymczasem odświeża linię systemów pamięci masowych. Macierze EVA 4000, 6000 i 8000 będą od teraz mogły zawierać dwa razy więcej pamięci buforowej. Zwiększą się także możliwości komunikacji poprzez sieci. Macierze będą mogły komunikować się z serwerami poprzez zewnętrzną bramkę iSCSI w postaci serwera ProLiant z systemem Windows Storage Server 2003 R2. W podobny sposób macierze HP EVA mają możliwość korzystania z trzech różnych rozwiązań typu CDP (Continuous Data Protection) firm: LeftHand Software, Mendocino Software oraz Sepaton. Odświeżone macierze EVA mogą wykorzystywać łącza Fibre Channel działające z prędkością 4 Gb/s. Pozwalają także na montowanie w nich tanich dysków FATA o pojemności 500 GB. To samo dotyczy także wirtualnych bibliotek taśmowych StorageWorks VLS.


TOP 200