Dyski przyjazne środowisku

Już za trzy lata importowanie niektórych części komputerowych do krajów Unii Europejskiej może okazać się niezgodne z prawem. Dlatego też wielu producentów, w tym Samsung Electronics, rozpoczęło wdrażanie w życie nowych technologii, mających chronić nasze środowisko.

Firma Samsung rozpoczęła masową produkcję przyjaznych dla środowiska dysków twardych. Jest to jedna z odpowiedzi wielkich potentatów komputerowych na zwiększone restrykcje związane z wejściem w życie nowych regulacji. Dorobek prawny Unii Europejskiej przewiduje, że w 2006 roku nastąpi całkowity zakaz importowania podzespołów komputerowych zawierających szkodliwe substancje takie jak: ołów, kadm, rtęć, chrom i inne związki mające negatywny wpływ na środowisko.

Nowe dyski twarde mają być montowane w 65% komputerów produkowanych przez firmę Samsung. Oferowane będą również jako osobne produkty. Jest to kolejny etap w rozwoju technologii "Lead Free" (produkt nie zawierający ołowiu), którą Samsung realizuje od 2001 roku. Objęte są nią praktycznie wszystkie rodzaje produktów tej firmy - drukarki, monitory, napędy dysków optycznych, sprzęt AGD, telefony. Takie przyjazne dla środowiska towary od 2003 roku są oznaczane specjalnymi symbolami (LF). Producent przewiduje rozszerzenie technologii na wszystkie modele do końca 2004 roku.

Zobacz również:

  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności

Podzespoły w nowych urządzeniach mają być lutowane za pomocą stopów cyny, srebra i miedzi, zamiast tradycyjnych wykonanych z cyny i ołowiu. Ten ostatni pierwiastek nie będzie wchodził w skład żadnych pozostałych części dysku. Produkcja ma się rozpocząć w tym miesiącu. Firma planuje wejść na rynek z nowym produktem i spodziewa się wielu zamówień ze strony największych producentów komputerów. Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej również do naszych sklepów komputerowych zawitają produkty 'ekologiczne'. Pocieszający dla końcowego odbiorcy jest fakt, że na razie nic nie słychać o podwyżkach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200