Dyski SSD ciągle tanieją

Jak donosi DRAMeXchange, ceny dysków SSD spadły w ostatnim kwartale (w porównaniu z poprzednim) o 12%. Chodzi o cenę, jaką za takie urządzenia płacą producenci komputerów. Jednocześnie ceny pamięci NAND/flash typu MLC i TLC – które są instalowane w dyskach SSD – spadły w tym samym czasie odpowiednio o 10% do 12% i o 7% do 12%.

Dyski SSD o pojemności 128 GB kosztuje obecnie od 38 do 49 USD (Amazon; cena detaliczna). Za taki sam dysk o pojemności 250 GB trzeba zapłacić od 52 do 81 USD. Dla porównania, w połowie zeszłego roku za dysk SSD o pojemności 128 GB trzeba było zapłacić średnio 91,55 USD oraz 165,34 USD za taki sam dysk oferujący dwa razy większą pojemność.

DRAMeXchange przewiduje, że pod koniec tego roku za dysk SSD o pojemności 128 GB będziemy średnio płacić tylko 3 USD więcej niż za dysk twardy o pojemności 500 GB. W przypadku dysków SSD o pojemności 256 GB i dysków twardych o pojemności 1 TB, różnica ta wyniesie średnio ok. 7 USD. Jeśli weźmiemy po uwagę cenę jednego gigabajta danych przechowywanego na dysku, to w tym ostatnim przypadku dyski SSD są cztery razy droższe od dysków twardych.

Zobacz również:

  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych
  • Raport specjalny Best in Cloud
Dyski SSD ciągle tanieją

Źródło: DRAMeXchange

Analitycy przewidują, że przez najbliższe sześć lat rynek dysków SSD będzie rósł każdego roku o 9,5%, tak iż w 2022 r. obroty na nim zamkną się kwotą 25,3 mld USD (obecnie jest 13,29 USD).

Największy udział w tym rynku będą miały dyski SSD wyposażone w interfejs SATA. To oczywiste biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy komputerów obsługujących interfejs SATA mogą w nich w łatwy sposób zamieniać dyski twarde na dyski SSD. Na drugim miejscu znajdą się dyski SSD dedykowane dla centrów danych, wyposażone w interfejs SAS. Samsung wprowadził kilka dni temu do oferty największy na świecie dysk SSD wyposażony właśnie w taki inter4fejs (PM1633a), na którym można przechowywać ponad 15 TB danych. Pisaliśmy o tym tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200