Dyski Maxtora z Serial ATA II

Maxtor przygotował dyski twarde serii MaXLine III wyposażone w funkcje standardu Serial ATA II.

Urządzenia wyposażono aż w 16 MB pamięci podręcznej. Dyski przeznaczone są głównie do zastosowań w korporacjach, ich cechą szczególną jest bardzo długa żywotność szacowana na 1 mln godzin. Nowe funkcje Serial ATA II to NCQ, które znajdziemy także w nowych dyskach Seagate ( poczytacie o nich w materiale Ekstremalne dyski na horyzonciehttp://www.pcworld.pl/news/67776.html ).

NCQ umożliwia efektywne wykonywanie w tym samym czasie wielokrotnych poleceń. Napędy dyskowe posiadają wewnętrzną kolejkę, w ramach której dostarczane polecenia mogą być dynamicznie rozplanowywane i porządkowane według potrzeb i aktualnego obciążenia systemu. NCQ zaopatrzony jest również w mechanizm pozwalający hostowi na wydanie dodatkowych poleceń dla dysku, podczas jego pracy w związku z innymi komendami. Urządzenie potrafi tworzyć kompleksowe sekwencje operacyjne, bez udziału komputera. Dysk, sam ustala pozycję kątową i obrotową głowicy, następnie zaś wybiera kolejność transferu danych, aby zminimalizować wszelkie opóźnienia.

Zobacz również:

  • MHDD wystawi diagnozę dla dysku
  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat

Pojemności dysków MaXLine to 250 i 300 GB, a ich prędkość obrotowa 7200 rpm. Technologia MaxCommand zastosowana w dyskach to m.in. dwa procesory optymalnie zarządzające obciążeniem dysku. Z nowości mamy także funkcję hot-plug. Nareszcie dyski będzie można podłączać i odłączać bez konieczności wyłączania komputera.

Wkrótce pojawią się także dyski MaXLine w wersji z interfejsem ATA/133.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200