Dysk holograficzny o pojemności 500 GB

GE Global Research (oddział General Electric zajmujący się badaniami i nowymi technologiami) opracował pamięć optyczną wykorzystującą technologię holografii, która może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie pamięci masowych.

Dysk holograficzny o pojemności 500 GB
Firma zademonstrowała nowy materiał (nośnik holograficzny), dzięki któremu na powierzchni równej tej, jaką zajmuje standardowy dysk DVD, można zapisać 500 GB danych. Dane o takiej wielkości można obecnie zapisać na 100 dyskach DVD lub na 20 jednowarstwowych dyskach Blu-ray.

GE informuje, że dane można na dyskach opartych na nowym materiale zapisywać i odczytywać przy użyciu napędów różniących się w niewielkim stopniu od tych, jakie są używane w systemach Blu-ray i DVD. Jednak inaczej niż w przypadku dysków DVD i Blu-ray (w których dane są zapisywane wyłącznie na ich zewnętrznej warstwie), w przypadku nowego nośnika holograficznego dane są zapisywane na całej grubości dysku.

Firma twierdzi też, że tak sprzęt jak formaty są podobne do tych rozwiązań, jakie są używane obecnie w optycznych systemach pamięci. Dlatego napędy obsługujące płyty holograficzne będą w stanie odczytywać dane z płyt CD, DVD i Blu-ray.

GE sądzi, że po wprowadzeniu do nowej technologii pewnych usprawnień, na jednym dysku holograficznym będzie można w przyszłości przechowywać ponad 1 TB danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200