Dysk SSD o pojemności 16 TB

Można powiedzieć iż Samsung poszedł na całość, po tym gdy zaprezentował dysk SSD klasy enterprise o niespotykanej dotąd pojemności 16 TB. Jest to oczywiście obecnie najpojemniejsze tego typu rozwiązanie na świecie, na którym można przechowywać dwa razy więcej danych niż na dużych dyskach SDD oferowanych przez innych producentów pamięci masowych.

Na najpojemniejszych dyskach SSD, produkowanych przez Seagate i Western Digital, można przechowywać odpowiednio 8 i 10 TB danych. Fixstars - mniej znany producent takich pamięci - zapowiedział natomiast niedawno dysk SSD o pojemności 6 TB. Z kolei SanDisk obiecuje, że dyski SSD o pojemności 16TB pojawią się w jego ofercie w połowie przyszłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że dysk firmy Samsung nie jest obecnie dostępny na rynku i firma na razie nie informuje, kiedy to nastąpi ani ile będzie kosztować. Specjaliści sądzą jednak, że trzeba będzie za niego zapłacić ok. 5 tys. USD.

Dysk firmy Samsung nosi nazwę PM1633a i jest zamknięty w obudowie o wielkości 2,5 cala, można go wiec instalować w pecetach oraz w większości notebooków. Jednak Samsung pokazał takie dyski na konferencji Flash Memory Summit w innej konfiguracji. Zainstalował mianowicie 48 dysków PM1633a w serwerze, którego pamięć masowa ma wtedy pojemność 768 TB.

Zobacz również:

Są to przy tym niesłychanie szybkie dyski, zdolne wykonywać w ciągu jednej sekundy do jednego miliona operacji I/O. Dla porównania - dyski SDD klasy konsumenckiej mogą się pochwalić wydajnością rzędu od 10 do 90 tysięcy operacji I/O na sekundę.


TOP 200