Dyrygent procesów

Reguły na motorze

Oprócz diagramu orkiestracji, w BizTalk Server 2004 dostępny jest specjalny motor "reguł" pozwalający łatwo wykonać złożone operacje. Zamiast rysować je jako kroki w diagramie, można je opisać prostym skryptem. Pod spodem działa zintegrowany z BizTalk Server 2004 "lekki" motor .Net, w ramach którego można uruchomić praktycznie dowolny pakiet .Net. Z zewnątrz, czyli z poziomu funkcji związanych z BPEL (orchestration), taki pakiet widziany jest jako np. sparametryzowany obiekt. Rozwiązanie to przypomina własne obiekty COM pisane dla BizTalk 2002. Mechanizm działa na tyle sprawnie, że czasami trudno zdecydować, czy bardziej opłaca się pisać "pełnoprawny" obiekt, który można użyć w orkiestracji, czy wystarczy lekka parametryzacja Business Rule Engine (BRE). Warto dodać, że BRE automatycznie rozwiązuje sytuacje konfliktowe, np. gdy pojawiają się problemy ze współbieżnością itp.

BRE parsuje specjalny język reguł, który analityk/projektant częściowo sam definiuje. W pierwszym etapie tworzone są słowniki, które mogą być wykonane w ramach BRE. Każdy termin (jak numer zamówienia czy ilość) może być kojarzony z elementem komunikatu. Można też przypisywać nazwę do właściwości obiektu .Net czy wyniku zapytania SQL. Po zdefiniowaniu słownika w narzędziu Business Rule Composer tworzony jest zestaw warunków koniecznych do wykonania operacji. Można używać operatorów logicznych, wyznaczać wartości w pętli, czy odwoływać się do innych składników potoku. Tak naprawdę BRE pozwala zamodelować dokładnie to samo, co tzw. kształty w orkiestracji - ale czasami wygodniej jest napisać kilka słów niż rysować całostronicowy diagram.

Business Rule Framework (BRF) to samodzielna aplikacja, która stanowi środowisko wykonawcze dla konkretnego motoru reguł. Inaczej rzecz ujmując, motor, z którym ma do czynienia projektant pracujący z BizTalk, to tak naprawdę BRF powiązany z konkretnym zestawem reguł. Co więcej, reguły są zwykle kompilowane do normalnego .netowego komponentu DLL, co sprawia, że rozwiązanie oparte na BRE jest tak samo wydajne jak samodzielne pisanie komponentów do osadzenia w ramach orkiestracji.

Śledzenie i monitorowanie

W stosunku do poprzednich wersji BizTalk Server 2004 ma bardzo rozbudowane możliwości śledzenia. Część zmian wynika z samego zastosowania .Net, np. możliwość dołączenia się do działającego procesu i "przerwania" wykonywania funkcji. W ramach projektanta orkiestracji dostępny jest także debugger pozwalający krok po kroku "wykonać" diagram z symulowaniem napływających pakietów.

Wraz z serwerem Microsoft dostarczył także wiele dodatkowych narzędzi, które ułatwiają sprawdzenie scenariuszy biznesowych. Najwięcej nowości pojawiło się w związku z rozbudowaniem głównego potoku przetwarzania. Mechanizm DSDump pozwala przejrzeć schemat przychodzącego dokumentu - po częściowym przeparsowaniu, ale jeszcze przed zgłoszeniem przez parser błędu. Można podglądać, w jaki sposób rozkładane/składane są pliki tekstowe czy dokumenty XML i to na dowolnym etapie potoku czy transformacji. Wreszcie, specjalny program (pipeline.exe) pozwala ręcznie wywoływać potoki przetwarzania. Czyni to z pominięciem dostępu do baz danych BizTalk. To naprawdę wygodny mechanizm do śledzenia krok po kroku zarówno całego środowiska "orkiestracji", jak i poszczególnych składników potoku.

BizTalk Server 2004 zawiera nowy mechanizm tworzenia raportów o stanie komunikacji. W poprzednich wersjach można było podejrzeć dokładnie, na jakim etapie znajduje się komunikat - jednak informacja mogła być analizowana jedynie przez pracowników IT. W wersji 2004 pojawił się moduł Business Activity Monitoring - narzędzie umożliwiające określenie zasad udostępniania stanu komunikacji pracownikom z działów biznesowych. Możliwe jest np. pokazanie jedynie sumarycznej wielkości zamówień spływających danym kanałem, bez wchodzenia w techniczne szczegóły jak poszczególne pakiety były dostarczane, albo też zaprezentowanie szczegółów, np. z podziałem na kategorie klientów.

Tego typu informacje mogą być publikowane w ramach portalu SharePoint lub odpowiednich dokumentów Office (SmartDocs).

W rozwiązaniu Microsoftu dostępny jest także moduł Halth and Activity Tracking (HAT). Jego rolą jest śledzenie operacji wykonywanych przez motor serwera BizTalk. HAT informuje o tym, kiedy dana orkiestracja została wykonana, które kształty (czyli składowe potoku) były wykonane i w jakiej kolejności, jak zmieniał się komunikat itp. Co ważniejsze - ten moduł może też służyć do analizy zarejestrowanej aktywności - innymi słowy można na podstawie danych archiwalnych zobaczyć, co poszło źle.

Przydatny InfoPath

InfoPath to jeden z elementów serii Office 2003. Narzędzie to (w uproszczeniu) służy do tworzenia formatek, które pozwalają wprowadzać informacje sformatowane zgodnie ze schematem definiowanym przy użyciu standardu XSD - tego samego, który jest wykorzystywany w BizTalk 2004. Możliwe jest więc wykorzystanie InfoPath jako prostego narzędzia do wysyłania danych/dokumentów do BizTalk Server. InfoPath potrafi wysłać dokument bezpośrednio na adres usługi sieciowej, na której np. BizTalk oczekuje na komunikaty. W ten sposób łatwo można też testować komunikację - czy wręcz pozwolić użytkownikom ręcznie "wysłać" zamówienie, gdy zawiedzie elektroniczna komunikacja z partnerem handlowym.

Skalowalność i klastry

BizTalk Server 2004 bardzo intensywnie wykorzystuje SQL Server 2000. Całe skalowanie motoru sprowadza się w zasadzie do skalowania i tuningu bazy danych.

Warto dodać, że sam motor BizTalka jest praktycznie rozwiązaniem bezstanowym - wszystkie informacje związane np. z długimi transakcjami czy aktualnym "etapem" przetwarzania orkiestracji są zapisywane do bazy. W ten sposób BizTalk Server 2004 jest w stanie obsłużyć dużą liczbę równoczesnych operacji. Skalowanie można osiągnąć, umieszczając poszczególne orkiestracje na różnych serwerach.

Zintegrowany SSO

W poprzednich wersjach BizTalk informacja o sposobach autoryzacji w docelowych systemach musiała być w jakiś sposób "zaszyta" w diagramach. W 2004 dostępny jest Enterprise Single Sign-On - komponent, który pozwala kojarzyć ID użytkownika Windows z informacjami umożliwiającymi uwierzytelnianie w docelowym systemie. Obsługiwanych jest wiele różnych standardów uwierzytelniania, z mainframe'owym RACF włącznie, a także mechanizmy logowania do systemów Unix czy nawet do systemu SAP. Warto dodać, że nie jest to produkt, którego zadaniem jest rozwiązanie wszelkich problemów ze środowiskiem heterogenicznym. Jego zadaniem jest "jedynie" ułatwić autoryzację wybranym komponentom biorącym udział w orkiestracji, gdy zachodzi potrzeba odwołania się do zewnętrznych zasobów. Moduł SSO BizTalk Server 2004 można oczywiście rozbudowywać o własne, niestandardowe mechanizmy uwierzytelniania.


TOP 200