Dynamiczny wzrost popularności platform hiperkonwergentnych


Biznes staje się coraz bardziej wymagający w zakresie zarządzania obciążeniami i uruchamiania aplikacji przetwarzających ogromne ilości danych – nie powinno być zatem zaskoczeniem, że Technology Business Research (TBR) przewiduje 50-proc. wzrost adopcji infrastruktur hiperkonwergentnych w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Infrastruktury hiperkonwergentne będą stanowić obszar ogromnego wzrostu finansowego – stwierdza w raporcie z badania Hyper-converged Platforms Market Landscape za okres 1Q16 firma TBR, przewidując, że łącznie rozwiązania definiowane programowo będą stanowić do 2020 r. rynek wart 1,6 mld USD. To oznacza, że będzie to najszybciej rosnący segment w obszarze pamięci masowych i sieci.

Hiperkonwergencja będzie mieć również znaczący udział w całym rynku infrastruktury konwergentnej – według TBR, do 2020 r. wyniesie on 32%, czyli wzrośnie o 25% w porównaniu z końcem 2015 r.

Co jednak powoduje taki wzrost? Dlaczego tak wiele przedsiębiorstw wybiera infrastruktury hiperkonwergentne, zamiast tradycyjnych rozwiązań konwergentnych?

Koszty pod kontrolą

W związku z tym, że obecnie prawie każdy proces biznesowy generuje ogromne ilości danych, czy mówimy o obsłudze klienta, marketingu, analizie biznesowej czy sprzedaży, powstają istotne potrzeby w zakresie przechowywania i zarządzania nimi. Tradycyjne rozwiązania pamięci masowej nie są jednak w stanie ich zaspokoić w sposób efektywny ekonomicznie – klasyczny sprzęt nie jest tak skalowalny, żeby mógł obsłużyć wielkie wolumeny danych.

Infrastruktury hiperkonwergentne pozwalają wyeliminować powiązane z tym wysokie koszty, ponieważ wszystko obsługiwane jest przez oprogramowanie – nie jesteśmy ograniczeni do konkretnego sprzętu i nie musimy modernizować całego ekosystemu, żeby osiągnąć wysoki poziom efektywności.

„Wyzwania stojące przed klientami w obszarze pamięci masowej to ogromna szansa dla dostawców platform hiperkonwergentnych, ponieważ wiele z nich budowanych jest z myślą o zwiększaniu wydajności i zarządzaniu obciążeniami wymagającymi dużej pojemności”– wyjaśnia Krista Macomber, starszy analityk w TBR.

Co najważniejsze, wybór rozwiązań hiperkonwergentnych pozwala zarówno ograniczyć koszty zakupu sprzętu, jak i zmniejszyć bieżące koszty operacyjne. To sprawia, że staje się atrakcyjną, efektywną kosztowo opcją dla biznesu.

Jednorodne zarządzanie

Połączenie mocy obliczeniowej, pamięci masowej, sieci i wirtualizacji w rozwiązaniu jednego dostawcy powoduje, że zarządzanie staje się znacznie łatwiejsze, a także znikają kłopoty związane z integracją. Współpraca poszczególnych elementów jest zagwarantowana. Sytuacja, w której np. sieć nie współdziała z infrastrukturą wirtualizacyjną, praktycznie nie może wystąpić.

Ponieważ wszystkie elementy są zintegrowane w jednym miejscu, nie jest potrzebna dodatkowa komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami, jeśli chcemy zwiększyć przestrzeń potrzebną do przechowywania danych – po prostu pojemność się zwiększa, a rozwój organizacji w żaden sposób nie jest hamowany.

Modernizacja działania bzinesu

Decydując się na infrastrukturę hiperkonwergentną, zyskujemy pewność, że operacje biznesowe będzie można na bieżąco aktualizować. W miarę zachodzących zmian technologia i oprogramowanie będzie się do nich dopasowywać. Nie wystąpi sytuacja, w której trzeba będzie wymieniać serwery fizyczne, ponieważ dotarły do kresu swoich możliwości. Firma zawsze będzie pozostawać o krok przed konkurencją.

„Współczesna transformacja biznesowa nie może obejść się bez elastycznej, skalowalnej infrastruktury” - mówi Christian Perry, naczelny analityk w TBR. „Starzejące się, złożone środowiska IT przechodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują nowe rodzaje infrastruktury zaprojektowane w taki sposób, żeby ich wdrażanie i zarządzanie nimi było łatwiejsze. Hiperkonwergencja jest siłą napędową tych zmian” – dodaje Christian Perry.

Infrastruktura hiperkonwergentna to znacznie bardzie atrakcyjne rozwiązanie z biznesowego punktu widzenia, ponieważ jest znacznie prostsze niż wybór poszczególnych elementów rozwiązań od różnych dostawców – mocy obliczeniowej, pamięci masowej, sieci i wirtualizacji.

Uproszczone zarządzanie i skalowalność znajdują się w centrum, gdyż wszystko polega na wykorzystaniu oprogramowania, a nie na sprzęcie. To sprawia, że infrastruktura hiperkonwergentna jest bardzo atrakcyjną opcją – zarówno dzisiaj, jak i jutro.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.