Dynamiczny rozwój rynku ASP

Przychody firmy działających jako Application Service Provider w 2000 r. wyniosły niecały 1 mld USD. Według analiz IDC w 2005 r. rynek tych usług zwiększy się do 24 mld USD.

Według International Data Corporation, wartość usług ASP do 2005 r. zwiększy się ponad 24-krotnie. W roku 2000 w skali globalnej przychody firm z tytułu wynajmowania aplikacji zamknęły się kwotą 986 mln USD. Do roku 2005 obrót na tym rynku ma się zwiększyć do 24 mld USD. Zdaniem analityków na tak duży wzrost ma wpływ coraz większe zainteresowanie tego rodzaju usługami wśród dużych przedsiębiorstw. W Polsce sytuacja przedstawia się odmiennie. Korzystaniem z usług dostawców aplikacji są zainteresowane małe, niekiedy jednoosobowe firmy. Na rynku polskim działa tylko kilku dostawców ASP, oferujących głównie aplikacje do obsługi księgowości.

Największym rynkiem ASP przez najbliższych 5 lat będą Stany Zjednoczone. Według IDC rynek zachodnioeuropejski dopiero się rozwija. Przychody z usług ASP w ub.r. wyniosły w Europie Zachodniej jedynie 93 mln USD. IDC spodziewa się jednak gwałtownego wzrostu popytu - szacuje się, że do 2005 r. europejski rynek tych usług będzie wart 5,7 mld USD.

Zobacz również:


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200