Dylematy programisty

Trzy produkty: Delphi, Visual Basic i PowerBuilder 5.0 dostępne są w wersjach dla jednego użytkownika, dla małego zespołu programistów i w wersji dla przedsiębiorstwa. Przejście na kolejną, wyższą wersję, zapewniającą lepsze właściwości funkcjonalne, może odbyć się w dowolnym momencie tworzenia aplikacji i nie zakłóci procesu jej tworzenia. Centura oferuje nadal SQLWindows w celu tworzenia aplikacji dla niewielkiej liczby użytkowników oraz przewiduje dostarczanie od początku 1997 r. nowego narzędzia Centura Team Developer dla większej liczby użytkowników przy zespołowej pracy programistów. Podobne właściwości oferuje pakiet Magic 6.0, działający w środowisku Windows. Każdy ze wspomnianych pakietów stanowi interesującą alternatywę dla starych narzędzi DOS-owych.

Dla całego przedsiębiorstwa

Tworzenie aplikacji dla setek czy tysięcy użytkowników stwarza tak wiele problemów z wydajnością aplikacji, że poradzić sobie z nimi mogą jedynie narzędzia ściśle zintegrowane z systemem zarządzania bazami danych. Trzeba więc z konieczności ograniczyć się do narzędzi oferowanych przez producentów baz danych. Na polskim rynku wybór ten ogranicza się do dwóch pakietów: Oracle Designer/Developer i Informix New Era.

Oferta Oracle'a jest o tyle bardziej kompleksowa, że wspomniany pakiet zawiera narzędzie typu CASE - Designer/2000, służące do modelowania złożonych systemów i procesów gospodarczych (Business Process Reengineering), analizy i modelowania projektu, tworzenia diagramów oraz generacji kodu. Developer/2000 służy do szybkiego opracowania prototypów aplikacji i produkcyjnego wytwarzania systemów skalowalnych od grupy roboczej aż po obsługę całej firmy. Pakiety korzystają ze wspólnego repozytorium danych o aplikacji i obiektach bazy danych oraz posługują się jednolitą metodyką tworzenia aplikacji klient/serwer.

Oferta Informixa, mimo że uboższa funkcjonalnie, jest także interesująca, gdyż NewEra jest to pierwsze obiektowe środowisko do opracowania aplikacji o dużych możliwościach rozszerzania właściwości przez dołączanie bibliotek innych producentów.

Mniej widoczne są u nas takie narzędzia, jak Uniface Six - wieloplatformowy pakiet narzędziowy. Większość dużych przedsiębiorstw korzysta ze sprzętu i systemów operacyjnych od wielu producentów. Po opracowaniu aplikacji pilotowej w technice klient/serwer dla jednego wydziału czy departamentu, firmy starają się uruchomić tę aplikację w calej organizacji. I wtedy często okazuje się, że zastosowane narzędzia nie pozwalają na proste przeniesienie aplikacji do innego środowiska. Jednym z narzędzi ułatwiających proces rozprzestrzeniania aplikacji w niejednorodnym środowisku sprzętowym i systemowym jest Uniface Six.

Uniface Six należy polecać raczej tym firmom i organizacjom, które korzystają z wielu platform sprzętowych i systemowych. Narzędzia działające tylko na jednej platformie dają lepsze wyniki, jeśli chodzi o kształt, wygląd i właściwości użytkowe aplikacji.


TOP 200