Dwurdzeniowy układ CPU firmy Freescale

Podczas gdy większość obserwatorów śledzi wysiłki firm Intel i AMD zmierzające do opracowania dwurdzeniowych układów CPU, Freescale Semiconductor ujawnił pod koniec września na konferencji we Frankfurcie szczegóły budowy swojego dwurdzeniowego układu, który znajdzie zastosowanie przy projektowaniu urządzeń sieciowych oraz pamięci masowych.

Układ (produkowany przy użyciu technologii 90 nm) nosi nazwę MPC8641D i składa się z dwóch procesorów PowerPC e600. Każdy procesor dysponuje buforem L2 o pojemności 1 MB, czterema kontrolerami Ethernet wspierającymi połączenia gigabitowe i kontrolerem wspierającym pamięci DDR (Double Data Rate) DRAM (Dynamic RAM) i DDR2 RAM. Cały układ pobiera ok. 25 watów mocy.

Freescale poda więcej szczegółów technicznych o układzie MPC8641D na konferencjach Fall Processor Forum i Network Design Systems Conference, które odbędą się jesienią br. w San Jose (Kalifornia). Data wprowadzenia układu na rynek i cena nie zostały jeszcze ujawnione.

Zobacz również:

Freescale poinformował też o pracach prowadzonych nad dwoma innymi układami opartymi na procesorze PowerPC e600. Pierwszy układ nosi nazwę MPC8641 (jest to jednordzeniowa wersja układu MPC8641D, który ma identyczny układ pinów co układ dwurdzeniowy). Drugi układ, który zastąpi procesor MPC7447A, nosi nazwę MPC7448.


TOP 200