Dwurdzeniowy Yonah dla notebooków: garść szczegółów

Intel ujawnił porcję szczegółów na temat dwurdzeniowego procesora dla notebooków - Yonah. Potwierdziły się m.in. wcześniejsze doniesienia, że oba rdzenie układu będą korzystać z jednego banku pamięci podręcznej.

W przeciwieństwie np. do wprowadzonego ostatnio na rynek Pentium D dla komputerów stacjonarnych, w przypadku układu Yonah jeden 2-megabajtowy bank pamięci cache będzie wykorzystywany przez oba rdzenie procesora. Ma to ograniczyć wydostawanie się danych z procesora i czasowe przechowywanie ich w głównym banku pamięci systemowej, co spowoduje skrócenie czasu dostępu do danych zapisanych w pamięci podręcznej.

W takim układzie każdy rdzeń będzie miał dostęp do danych w pamięci cache bez konieczności "opuszczania" procesora i nawigacji po szynie systemowej. Zdaniem przedstawicieli firmy, takie rozwiązanie znacząco wpłynie na osiągi Yonaha.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Rynek notebooków odrabia straty

Dwurdzeniowy Yonah będzie wykorzystywał także szynę FSB 667 MHz, czyli szybszą niż stosowane obecnie szyny 533 MHz dla platformy Pentium M. Procesor ma być również oszczędniejszy - będzie monitorował zapotrzebowanie każdego z rdzeni na energię i alokował ją między nimi w razie potrzeby.

Przypomnijmy, że Yonah to procesor wykonany w procesie technologicznym 0,065 mikrona, którego premiera nastąpi w 2006 r.

Więcej informacji: Intel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200