Dwurdzeniowy Opteron w 2005 r.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kilka tygodni temu Intel poinformował, że do końca 2005 r. całkowicie przestawi się na produkcję układów dwurdzeniowych. Na ripostę jego głównego rywala - AMD - nie trzeba było długo czekać. W przyszłym roku na rynek trafią także dwurdzeniowe układy Opteron.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kilka tygodni temu Intel poinformował, że do końca 2005 r. całkowicie przestawi się na produkcję układów dwurdzeniowych. Na ripostę jego głównego rywala - AMD - nie trzeba było długo czekać. W przyszłym roku na rynek trafią także dwurdzeniowe układy Opteron.

Zdaniem przedstawicieli AMD wykorzystywana przy produkcji Opteronów architektura Direct Connect (procesor ma zintegrowany kontroler pamięci i złącza I/O oparte na technologii HyperTransport) pozwala na bezproblemowe umieszczenie drugiego rdzenia na jednej płytce krzemowej. Szczegóły konstrukcji swoich układów dwurdzeniowych AMD zachowuje na razie w tajemnicy.

Układy wielordzeniowe umożliwiają znaczne zwiększenie wydajności przetwarzania bez istotnego wzrostu częstotliwości zegara, co ułatwia zachowanie umiarkowanego poboru mocy. To znacznie efektywniejszy energetycznie sposób na poprawę wydajności niż metody stosowane dotychczas: podnoszenie szybkości zegara i zwiększanie pamięci podręcznej.

Dla większości aplikacji dwa procesory oznaczają większą wydajność niż układ jednordzeniowy, pracując z zegarem o mniejszej częstotliwości i zużywając mniej energii. Zalety układów dwurdzeniowych architektury ujawniają się jednak przede wszystkim w przypadku aplikacji wykorzystujących mechanizmy przetwarzania wielowątkowego.

W przypadku programów jednowątkowych uruchamianych w systemach wielordzeniowych, czyli de facto wieloprocesorowych, poprawa wydajności może być niewielka lub nawet nie pojawić się w ogóle.

Plany AMD odnośnie do procesorów dwurdzeniowych obejmują na razie wyłącznie układy przeznaczone dla serwerów. Intel tymczasem zapowiedział, że dwa rdzenie będą umieszczane we wszystkich modelach procesorów - także tych dla komputerów biurkowych i przenośnych. Do końca 2005 r. firma wprowadzi na rynek po jednym układzie dwurdzeniowym dla każdego z trzech typów komputerów. Zdaniem przedstawicieli AMD wprowadzenie układów dwurdzeniowych dla pecetów nie ma sensu, a to z powodu niewielkiej liczby aplikacji desktopowych potrafiących działać w trybie wielowątkowym.

Na rynku są już dostępne układy wielordzeniowe. Oferują je IBM i Sun Microsystems, jednak głównie dla serwerów i to tych najwydajniejszych. Strategia AMD wydaje się więc całkiem rozsądna. Z drugiej strony, produkując wyłącznie układy dwurdzeniowe, Intel będzie mógł osiągać korzyści skali.

Niagara w testach

Sun Microsystems rozpoczął produkcję pierwszych prototypów układów Niagara. Na rynek nowe układy Sun trafią najprawdopodobniej na początku 2006 r. Wcześniej firma zapowiadała, że nastąpi to jeszcze w 2005 r. Układy będą wyposażone w osiem rdzeni, z których każdy będzie zdolny do uruchamiania czterech wątków równocześnie! Niagara jest budowana z wykorzystaniem technologii przejętej w 2002 r. firmy Afara WebSystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200