Dwudzieste urodziny polskiego Internetu

W sierpniu 1991 r. doszło do pierwszego połączenia internetowego w Polsce. Początkowo Internet dostępny był tylko dla wybranych, dziś dostęp do sieci ma 63% gospodarstw domowych w kraju.

17 sierpnia 1991 r. po raz pierwszy nawiązano w Polsce połączenie sieciowe z wykorzystanie protokołu internetowego. Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego połączył się z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Próby podłączenia do światowej sieci miały miejsce już w latach 80-tych, ale ze względu na braki sprzętowe, finansowe i polityczną izolację Polski nie udało się tego zrealizować.

"W marcu 1991 r. działalność rozpoczął Zespół Koordynacyjny przy Uniwersytecie Warszawskim, zalążek Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Jego misją było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego" - mówi Tomasz J. Kruk, dyrektor operacyjny NASK. Pierwsza wymiana maili miała miejsce w sierpniu 1991 r. Początkowa prędkość łącza to zaledwie 9600 b/s. Pod koniec roku przy budynku Centrum Informatycznego UW została ustawiona antena satelitarna, która obsługiwała połączenie między Warszawą a Sztokholmem z prędkością 64 kb/s.

Zobacz również:

  • Premiera iPhone'a 14 w drugim tygodniu września

Przez kolejne 3 lata stanowiła główny kanał, przez który Polska łączyła się ze światowym Internetem. Z czasem pojawiła się infrastruktura - pierwsze światłowody połączyły jednostki Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni. Również na UW udało się uruchomić w sierpniu 1993 r. pierwszy serwer www. Siecią spinającą pozostała sieć NASK. Dziś Internet jest w Polsce dobrem praktycznie ogólnodostępnym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dostęp do sieci ma obecnie 63 proc. gospodarstw domowych.

"Polski Internet rozwija się niezwykle dynamicznie, o czym może świadczyć wzrost liczby domen. Obecnie w Polsce jest ich zarejestrowanych ponad 2 mln, co stawia nas na 5. miejscu w Europie. Zarejestrowanie pierwszego miliona zajęło 17 lat, kolejny milion wygenerowaliśmy w 3 lata. To pokazuje, że Polacy nie tylko nie boją się Internetu, ale - biorąc pod uwagę liczbę firm, które powstały dzięki sieci - świetnie wiedzą, w jaki sposób można go najlepiej wykorzystać" - mówi Tomasz J. Kruk z NASK.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200