Dwie nowe wersje Windows 98

Steve Ballmer, prezes Microsoftu, podczas konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) oświadczył, że Windows 98 nie będzie ostatnim systemem operacyjnym z rodziny 9x, wyprodukowanym przez jego firmę.

Steve Ballmer, prezes Microsoftu, podczas konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) oświadczył, że Windows 98 nie będzie ostatnim systemem operacyjnym z rodziny 9x, wyprodukowanym przez jego firmę. Jest to wyraźna zmiana w polityce firmy, która utrzymywała dotychczas, że od chwili premiery Windows 2000 będzie to jedyny system przeznaczony zarówno dla użytkowników korporacyjnych, jak i indywidualnych. Teraz Microsoft zapowiada, że nawet po premierze Windows 2000 dostarczy nową wersję systemu z rodziny Windows 9x.

Microsoft planuje wprowadzenie na rynek dwóch kolejnych wersji systemu. Pierwsza z nich, Windows 98 Second Edition (SE), trafi do sprzedaży już w czerwcu. Zastąpi ona aktualną wersję systemu w sprzedaży detalicznej i dystrybuowaną z nowymi komputerami (kanał OEM). Jej cena detaliczna ma wynosić ok. 89 USD, a użytkownicy dotychczasowej wersji Windows 98 będą mogli kupić uaktualnienie za ok. 20 USD.

Windows 98 SE będzie zawierać m.in. zestaw poprawek Service Pack 1, funkcje współdzielenia dostępu do Internetu, uaktualnione sterowniki sprzętowe oraz Internet Explorera 5.0. Polska wersja Windows 98 SE najprawdopodobniej pojawi się na rynku w sierpniu br.

Następca Windows 98 SE ma wejść na rynek w przyszłym roku. Będzie on wykorzystywać jądro Windows 9x, a jej odbiorcami mają być głównie klienci indywidualni. Ballmer ujawnił jedynie, że wersja ta będzie lepiej współpracowała z cyfrowymi mediami, wykorzystując rozwiązanie Universal Plug and Play.

"Stwierdziliśmy, że Windows 2000 stanie się nowym systemem dla zastosowań klienckich i dlatego skupiliśmy się na NT. Chcieliśmy ten cel osiągnąć w roku 2000. Lepszym rozwiązaniem jest jednak dostarczenie w przyszłym roku naszym klientom nowej wersji Windows 98" - powiedział Ballmer. Dodał także, że jądro Windows 2000 przeniknie do wszystkich platform Windows produkowanych po roku 2000.