Dwa wymiary KVM

AlterPath OnSite 841 to propozycja dla mniejszych oddziałów firm, gdzie nie ma zatrudnionych na stałe informatyków i administratorów. CommandCenter NOC 250 z narzędziami open source tworzy solidną podstawę do zarządzania większą siecią.

AlterPath OnSite 841 to propozycja dla mniejszych oddziałów firm, gdzie nie ma zatrudnionych na stałe informatyków i administratorów. CommandCenter NOC 250 z narzędziami open source tworzy solidną podstawę do zarządzania większą siecią.

Cyclades AlterPath OnSite 841

Dwa wymiary KVM

Cyclades AlterPath OnSite 841,

Producent: Cyclades,

http://www.cyclades.com

Cena: 3980 euro

Urządzenie AlterPath OnSite 841 firmy Cyclades to połączenie serwera konsoli szeregowej z przełącznikiem KVM-over-IP. Przełączniki serii AlterPath OnSite znajdą zastosowanie zarówno w serwerowniach dużych firm, jak i w mniejszych oddziałach firm, gdzie nie ma zatrudnionych na stałe informatyków i administratorów. Umożliwiają proste i elastyczne zdalne zarządzanie infrastrukturą sieciową poprzez porty konsoli oraz stacjami roboczymi i serwerami. W testach OnSite 841 okazał się bardzo praktycznym urządzeniem, efektywnie pracującym nawet przy różnych prędkościach połączeń.

Opisywany model dysponuje ośmioma szeregowymi portami konsoli, czterema portami KVM i umożliwia pracę jednego użytkownika-administratora (na te parametry wskazuje symbol urządzenia). Cyclades w ofercie ma też modele 441, 881 i 882. OnSite 841 ma także dwa gniazda kart PC (PCMCIA), dzięki czemu można rozbudować go o dowolny dodatkowy interfejs dostępowy (Ethernet, Wi-Fi, połączenie optyczne, modem dial-up, model komórkowy itd.).

Wstępna konfiguracja jest wykonywana poprzez konsolę szeregową, ale praktycznie polega tylko na ustawieniu adresu IP i innych parametrów dostępowych do urządzenia - resztę konfiguracji wykonuje przeglądarka internetowa. To bardzo elastyczne podejście, które pozwala administratorom w centrali odpowiednio prekonfigurować urządzenia przed wysłaniem ich do oddziałów, gdzie będą pracować, a po ich zainstalowaniu kontrolować pracę.

Proces konfiguracji jest bardzo przejrzysty, administratorzy mogą ustawić prawa użytkownika do pełnej zdalnej kontroli portów lub tylko do podglądu danej maszyny. Natomiast porty KVM można zamontować z przodu lub tyłu szafy rack, dzięki czemu wiązka kabli może być umieszczona po przeciwnej stronie dla łatwiejszego zarządzania nimi.

Dodatkową funkcjonalność udostępnia dołączony klient Javy, z którego urządzenia AlterPath OnSite korzystają od czasu do czasu. Dzięki temu łatwiejsze jest sprawowanie kontroli nad różnymi platformami podłączonymi do jednego przełącznika.

Szkoda, że z udostępnionych przez OnSite urządzeń może korzystać tylko jeden użytkownik. Więcej połączeń udostępnia tylko najwyższy model, a równoczesna praca dwóch osób (np. jedno połączenie dla administratora baz danych i jedno dla administratora serwera) nie jest niczym unikalnym.

Podsumowując, seria produktów AlterPath OnSite umożliwia elastyczne zarządzanie infrastrukturą IT zarówno poprzez KVM-over-IP, jak i port konsoli. Ma szybkiego klienta Javy i prostą konfigurację, ale ograniczeniem jest liczba korzystających z przełącznika użytkowników. Niemniej takie funkcje są zupełnie wystarczające dla większości małych biur, korzystna jest też cena urządzenia.

Raritan CommandCenter NOC 250

Urządzenia CommandCenter NOC firmy Raritan to efekt niedawnego przejęcia firmy Oculan, twórcy rozwiązań do zarządzania sieciami. Ta transakcja dała firmie Raritan możliwość rozszerzenia swojej oferty o przełączniki KVM i pójście w kierunku rozwiązań do zarządzania.

CommandCenter NOC to urządzenia o wysokości 1U oparte na standardowej płycie głównej PC. Wyposażono je w procesor Pentium 4, dwa porty sieciowe Ethernet 10/100/1000 (okablowanie miedziane; złącze RJ-45), lokalny port RS-232, port VGA i port na klawiaturę. Obsługiwane protokoły to: TCP/IP, HTTP, HTTPS, UDP, SNTP i DHCP.

Dwa wymiary KVM

Raritan CommandCenter NOC 250

Producent: Raritan,

http://www.raritan.com

Cena: 11 995 USD

Model CommandCenter NOC 100 może obsługiwać do 100 komputerów PC, 10 serwerów i 10 urządzeń sieciowych, CommandCenter NOC 250 do 250 PC, 25 serwerów i 25 urządzeń sieciowych, a model CommandCenter NOC 2500 do 2500 PC, 250 serwerów i 250 urządzeń sieciowych.

Testowany CC NOC 250 został zbudowany z wykorzystaniem własnej dystrybucji Linuksa, działającej w oparciu na relatywnie nowym jądrze i udostępnia wiele narzędzi opartych na otwartym źródle. Możliwe jest skanowanie sieci, dzięki czemu uzyskujemy informacje o wszystkich podłączonych urządzeniach sieciowych (od routerów, przez stacje robocze, po serwery). Możliwe jest również pokazywanie trendów dostępności systemów i usług, a także określanie poziomu bezpieczeństwa sieci.

CC NOC 250 może współpracować z Raritan Secure Gateway i integruje się z przełącznikami KVM Raritan Dominion bezpośrednio z interfejsu web. Dzięki temu udostępnia wiele typów alarmów, w tym powiadamianie poprzez e-mail o różnych wydarzeniach sieciowych. Gdy wystąpi jakiś problem z serwerem podłączonym do przełącznika KVM Dominion, e-mail wysłany przez CC NOC 250 będzie zawierał linka bezpośrednio do konsoli tego serwera.

Wstępna konfiguracja CC NOC 250 jest wykonywana poprzez konsolę szeregową, podczas pierwszego uruchomienia urządzenia. Z tą czynnością mieliśmy trochę problemów, co jest dziwne, tym bardziej że wsparcie dla konsoli szeregowej w Linuksie jest stare jak świat. Na szczęście wstępna konfiguracja może być wykonana także w trybie standardowej obsługi KVM, co pozwoliło finalnie przygotować urządzenie do dalszej konfiguracji za pomocą przeglądarki internetowej. Konfiguracja urządzenia za pomocą kreatorów jest dość prosta, chociaż w paru miejscach pytania zadawane są nieprecyzyjnie i trzeba wspomóc się dostarczoną dokumentacją.

Aby CC NOC 250 mógł pobrać i skatalogować informacje o serwerach i stacjach roboczych Windows, musi być na nich uruchomiona usługa WMI (Windows Management Interface). Natomiast podczas próby pozyskania informacji o serwerach w sieci okazało się, że usługa WMI działa poprawnie tylko na komputerach z systemem Windows XP Pro SP2, a nie współpracuje z systemami serwerowymi. Lektura dokumentacji przyniosła informację, że obecnie Raritan wspiera tę usługę tylko dla Windows XP, mimo że teoretycznie można ją uruchomić także w Windows 2003 Server. Ten i inne serwerowe systemy operacyjne mają być wspierane w przyszłości.

Po poprawnym skonfigurowaniu usługi WMI CC NOC 250 dostarczył finalnie listę komputerów w sieci, z poprawnie rozpoznaną większością systemów. Większością, gdyż wszystkie komputery z systemem Linux (także serwery) sklasyfikowano jako stacje robocze.

Dwa wymiary KVM

Ocena rozwiązań Cyclades i Raritan

Zagłębiając się w dane zebrane w wyniku skanowania, możliwe jest uzyskanie informacji o każdej aplikacji zainstalowanej na poszczególnych komputerach, a także uruchomienie funkcji wyszukiwania poszczególnych aplikacji.

CC NOC może być również używany do skanowania sieci pod kątem poziomów bezpieczeństwa i podatności na zagrożenia - od prostego skanowania portów i zarządzania łatkami, do pełnej symulacji ataku DoS.

Pomijając drobne problemy przy wstępnej konfiguracji urządzenia, CC NOC 250 okazał się bardzo użytecznym narzędziem monitorowania sieci, nawet jeśli ma służyć tylko do pobierania danych o systemach Windows w sieci. I to nawet mimo faktu, że funkcjonalną alternatywą dla CC NOC mogą być dostępne bezpłatnie w sieci różne narzędzia open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200