Dwa światy Accessa

Microsoft Access 2000 to w rzeczywistości dwa oddzielne pakiety. Jeden służy do tworzenia prostych baz działających lokalnie, drugi pozwala opracowywać aplikacje typu klient/serwer.

Microsoft Access 2000 to w rzeczywistości dwa oddzielne pakiety. Jeden służy do tworzenia prostych baz działających lokalnie, drugi pozwala opracowywać aplikacje typu klient/serwer.

Jedną z bardziej interesujących funkcji Accessa 2000 jest możliwość przeglądania rekordów powiązanych relacjami w widoku tabeli. Obok rekordu znajduje się znak +, który pozwala otworzyć okno z innymi, powiązanymi rekordami. Jest to bardzo wygodne narzędzie dla administratorów danych. Może być pożyteczne do pobieżnego przeglądania informacji czy wyszukiwania anomalii. Nadaje się do obsługi relacji typu 1 <-> 1 czy 1 <-> oo w przypadku relacji oo <-> oo jego przydatność jest ograniczona.

Dotychczas dużym problemem w bazach Accessa była zmiana nazw pól tabel czy kwerend. Sprowadzało się to do tego, że programista musiał pracowicie przejrzeć cały kod i ręcznie zmienić nazwy. Access 2000 może przywrócić połączenie pomiędzy polem a związaną kontrolką, tak że przy otwieraniu formularza nie pojawia się już komunikat o błędzie. Jednak po zmianie nazwy kontrolki, nie są zmieniane oznaczenia procedur obsługi zdarzeń.

Nareszcie można edytować relacje przy użyciu klawiatury - nie trzeba precyzyjnie przeciągać ich myszą! Można też wydrukować relację tak, jak ją widać na ekranie. W starszych wersjach wymagało to instalowania dodatkowych nakładek, nie zawsze poprawnie działających. Access 2000 może automatycznie tworzyć projekt na podstawie otwieranego pliku DBF. Dotychczas, trzeba było najpierw utworzyć bazę, a potem zaimportować czy połączyć tabele.

Nową opcją w Access 2000 jest możliwość importowania i łączenia danych z programów Exchange/Outlook i tworzenia z nich tabel. W ten sposób bez najmniejszych kłopotów można skorzystać z bazy kontaktów czy przeglądać wiadomości e-mail. Warto dodać, że programista piszący w Access 2000 posługuje się tym samym edytorem kodu, co w przypadku Excela czy Worda. Wcześniej do pisania w języku Access służyło oddzielne narzędzie.

W nowej wersji istnieje możliwość grupowania odwołań do różnych składowych bazy. Pozwala to na logiczne grupowanie komponentów, np. wybierając je nie według typu, a funkcji, jakie spełniają w projekcie.

Dotychczas problemy sprawiała dystrybucja raportów. Mimo że raport tworzyło się łatwo, to potem trzeba było albo szybko go drukować, albo zapisać, co zwykle powodowało pewne przesunięcia formatowania. Access 2000 pozwala na tworzenie "odbitek", czyli raportów zapisywanych w specjalnym pliku. Taki plik może być otwarty w Snapshot Viewer i przejrzany bądź wydrukowany dopiero po pewnym czasie.

Zmiany w języku

Microsoft wprowadził kilka interesujących rozszerzeń do języka VBA 6.0 i standardowego zestawu metod. Teraz właściwość i zdarzenie Dirty pozwalają określić, czy użytkownik spowodował zmianę wartości rekordu. Bardzo ułatwia to procedurę obsługi "cofania" operacji.

Obiekt FormatCondition pozwala na warunkowe formatowanie wartości wyświetlanych w listach wyboru czy polach kombi. W Access 97 w zasadzie można było definiować tylko maskę wyświetlanych wartości (z dodatkowymi warunkami, gdy pole było puste). Obiekt FormatCondition pozwala na zmianę wyglądu wartości w zależności od dowolnego wyrażenia logicznego (które może badać inne pola rekordu czy odwoływać się do innych kontrolek).

Pola tekstowe mają właściwość Vertical, która pozwala wyświetlać tekst pionowy w formularzu i na raporcie.

W Access 2000 można tworzyć własne klasy (dzięki VBA 6.0). Nie jest jednak możliwe tworzenie konsumentów i producentów danych, co byłoby przydatne przy dużych projektach programistycznych. Do tego potrzebna jest pełna wersja Visual Basic 6.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200