Dwa serca routera

Dwunasta wersja systemu Cisco IOS realizuje transmisje multimedialne i zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Tradycyjnie już firma udostępniła dwie wersje systemu - zwykłą i technologiczną.

Dwunasta wersja systemu Cisco IOS realizuje transmisje multimedialne i zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Tradycyjnie już firma udostępniła dwie wersje systemu - zwykłą i technologiczną.

Cisco Systems wprowadziło dwie wersje systemu operacyjnego, przeznaczonego dla urządzeń sieciowych: Cisco IOS 12.0 i Cisco IOS 12.0T (Technology). Wśród nowych funkcji oferowanych przez te systemy znajduje się m.in. obsługa protokołu IPSec, technologii Voice over IP i Tag Switching.

Zwykła i technologiczna

Zgodnie z tradycją Cisco równolegle udostępniło dwie wersje systemu. Pierwsza to sprawdzony i zamknięty system przeznaczony do instalacji w seryjnie produkowanych urządzeniach sieciowych, zawierający wszystkie nowe funkcje udostępniane w postaci wersji testowych, począwszy od wprowadzenia systemu IOS w wersji 11.0. Wersja ta nie będzie zmieniana i wzbogacana o nowe funkcje. Eliminowane z niej będą tylko ewentualne błędy, których nie wykryto we wcześniejszych testach.

Dla użytkowników, którzy wymagają systemu oferującego aktualnie rozwijane przez Cisco technologie, firma udostępniła wersję IOS 12.0T. Jest to tzw. wersja technologiczna, która zawiera kilka nowych rozszerzeń i będzie podlegać ciągłym modyfikacjom (w przeciwieństwie do IOS 12.0).

Klienci mogą więc wybrać między wersją sprawdzoną, aczkolwiek trochę opóźnioną technologicznie, a wersją wyposażoną w obsługę najnowszych protokołów i technologii. Cisco zaleca jednocześnie, aby w "codziennym" użytku stosować wersję 12.0. Wersję 12.0T powinno wykorzystywać się wyłącznie wtedy, gdy w sieci użytkownika rzeczywiście potrzebna jest obsługa nowych funkcji, niedostępnych jeszcze w podstawowej wersji systemu.

Standardowy system

IOS 12.0 integruje wszystkie funkcje udostępniane z chwilą wprowadzenia IOS 11.0. Pierwszą poważną grupę rozszerzeń stanowią funkcje związane z realizacją usług multimedialnych. Dotyczy to np. transmisji Voice over IP, Frame Relay i ATM.

Dwunastą wersję systemu wyposażono także w bardziej zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa. Oprogramowanie może realizować transmisję z wykorzystaniem protokołu IPSec, wyposażone jest w zintegrowane funkcje firewall, a także technologię wzajemnej identyfikacji komunikujących się ze sobą routerów.

W systemie zaimplementowano także funkcje optymalizujące pracę sieci komputerowej, co zwiększa szybkość dostępu do danych. Urządzenia wyposażone w IOS 12.0 mogą korzystać z protokołu WCCP (Web Cache Control Protocol) i obsługują agentów oprogramowania DistributedDirector, umożliwiającego dynamiczne dystrybuowanie ruchu sieciowego między serwerami podłączonymi do różnych portów.

Cisco zapewnia także, że IOS 12.0 jest w pełni zgodny z rokiem 2000.

Najważniejsze cechy Cisco IOS 12.0

Usprawnienia NHRP

Web Cache Control Protocol

Multiprotocol over ATM (MPOA)

PPP over Frame Relay

Cisco Express Forwarding

Tag Switching

IPSec

Voice over IP

Hot Standby Router Protocol (HSRP)

Wersja technologiczna

Większa liczba rozszerzeń, nie do końca jeszcze przetestowanych, znalazła się w wersji IOS 12.0T. Nowy system może obsługiwać protokół L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) integrujący protokoły tunelowania danych L2F, opracowany przez Cisco i PPTP Microsoftu. Może realizować także transmisje PPP w sieciach Frame Relay, monitorować kanały PVC w sieciach ATM (ATM PVC Traps for ATM), a także służyć jako router dla sieci wirtualnych (dzięki obsłudze protokołu IEEE 802.1Q).

Nową funkcją jest także Easy IP Phase 2-DHCP Server. Jest to zawarty w systemie IOS serwer DHCP, który może przyznawać numery IP urządzeniom podłączonym do obsługiwanej przez dany router sieci lokalnej. Co więcej, dzięki tej funkcji możliwa jest także translacja adresów IP przy połączeniach ze światem zewnętrznym, co zwiększa bezpieczeństwo sieci lokalnej.

Producent wprowadził do IOS 12.0T możliwość definiowania praw dostępu do łączonych za pośrednictwem routera sieci w zależności od godziny czy dnia tygodnia. Pozwala to np. automatycznie zapewnić pełny dostęp do Internetu codziennie po godzinie 16:00, podczas gdy zazwyczaj mogą korzystać z niego tylko niektórzy użytkownicy (o określonych numerach IP).

IOS 12.0T zawiera też rozszerzenia optymalizujące pracę routerów. Triggered RIP (funkcja oparta na specyfikacji RFC 2091) pozwala ograniczyć przesyłanie tablic routingu między urządzeniami, a funkcja Parse Bookmarks realizuje sprawniejszy algorytm egzekwowania praw dostępu (access list), który dotychczas znacznie obciążał procesor routera.

Najważniejsze innowacje Cisco IOS 12.0T

Easy IP Phase 2-DHCP Server

Triggered RIP

Mobile IP

Layer 2 Tunneling Protocol

PPP over Frame Relay

IEEE 802.1Q

Ograniczone czasowo Access Lists