Dwa lata doświadczeń

Poznański Elektromis był pierwszą firmą w Polsce, która kupiła system SAP R/3.

Poznański Elektromis był pierwszą firmą w Polsce, która kupiła system SAP R/3.

Poznańska firma, zatrudniająca dziś ponad 2 tysiące ludzi, kupiła oprogramowanie SAP zanim jeszcze powstało oficjalne przedstawicielstwo tego niemieckiego producenta.

Pierwszy etap wdrożenia rozpoczął się we wrześniu 1995 r. Od początku ub.r. działały już trzy moduły, obsługujące rachunkowość finansową, rachunkowość zarządczą oraz środki trwałe. Potem nastąpił etap rozwoju specyficznych narzędzi niezbędnych w handlu detalicznym, których system niemieckiej firmy nie posiadał. “Trudno właściwie określić moment kiedy zakończy się wdrożenie. Wciąż coś zmieniamy i dodajemy do systemu, wręcz twórczo go rozwijamy, by zwiększać jego funkcjonalność” - mówi Michał Kunze, kierownik projektu SAP w Elektromis SA.

Własne rozwiązania

Na potrzeby wdrożenia Elektromis stworzył własny kilkuosobowy zespół programistów. Firma stara się we własnym zakresie rozszerzać funkcjonalność standardowego systemu SAP R/3, uwzględniając sugestie użytkowników. Jest to znacznie tańsze od zatrudniania zewnętrznego konsultanta, którego dzień pracy kosztuje ok. 1 tys. USD.

Wraz z systemem SAP dostarcza zestaw narzędzi programistycznych - ABAP Development Workbench. Od początku pracownicy działu informatycznego w Elektromisie wykorzystywali je do tworzenia własnych rozwiązań. Pierwszymi aplikacjami stworzonymi za pomocą ABAP były system do obsługi kasy gotówkowej, którego nie było w wersji polskiej R/3, oraz własne raporty o środkach trwałych.

Najważniejszą aplikacją stworzoną przez programistów Elektromisu jest System Informacji Handlowej - SIH. Prace nad jego realizacją trwały pół roku. Jest to baza danych zawierająca informacje o wszystkich zdarzeniach gospodarczych, które mają miejsce w sieci sklepów oraz dane organizacyjne dotyczące budowy, adaptacji i uruchamiania sklepów (których działa już ponad 230, a kilkanaście nowych jest otwieranych co miesiąc). Dane ze wszystkich punktów sprzedaży są codziennie przesyłane do centrali firmy, przetwarzane i przechowywane w bazie danych systemu R/3.

Rozpoczęto też wdrożenie modułu kadrowo-płacowego. “Dość długo czekaliśmy na niego. W międzyczasie stosowaliśmy polskie oprogramowanie, teraz jednak chcemy przejść na rozwiązanie SAP, które zapewni nam większą integrację z pozostałą częścią systemu i łatwiejszy transfer danych do części finansowej” - mówi Michał Kunze. “Liczymy, że SAP w Polsce okrzepł już na tyle, że mimo częstych zmian w polskich przepisach kadrowo-płacowych, jego zespół programistów będzie potrafił za nimi nadążyć” - dodaje.

Po dwóch latach

Do tej pory wdrożenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie poznańską firmę kosztowało ponad 1 mln USD. Jak przyznają przedstawiciele Elektromisu, ponieważ poznańska firma jako pierwsza podjęła decyzje o implementacji R/3, traktowano ją jako “pole” doświadczalne. “Wiele rzeczy konsultanci z SAP robili po raz pierwszy właśnie u nas. Kiedy przystępowaliśmy do wdrożenia, system był słabo przystosowany do polskich warunków. Wdrożenie na pewno kosztowało nas więcej wysiłku niż klientów, którzy dopiero teraz będą je rozpoczynać” - opowiada o historii projektu jego kierownik, dodając, że mimo tych trudności, do tej pory udało się ukończyć wszystkie prace w terminie.

Jednym z większych kosztów, które obecnie Elektromis ponosi w związku z utrzymaniem systemu, są kwartalne opłaty, w wysokości kilku procent wartości licencji, związane ze wsparciem technicznym i dostarczaniem uaktualnień do R/3 .

Informatycy z Elektromisu podkreślali, biorąc pod uwagę dwuletnie doświadczenie, że system SAP R/3 jest bardzo wymagający jeśli chodzi o moc obliczeniową platformy sprzętowej, a mimo wszystko jego wydajność “nie rzuca na kolana”. Do największych zalet zaliczają bogate możliwości dodawania własnych rozwiązań i rozszerzania jego funkcjonalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200