Dwa konsorcja promujące bezprzewodowe zasilanie zawarły porozumienie

W obszarze technologii pozwalających zasilać urządzenia elektroniczne drogą bezprzewodową działają obecnie trzy konsorcja. Dwa z nich - Alliance for Wireless Power (A4WP) i Power Matters Alliance (PMA) - zawarły porozumienie i postanowiły opracować standardy, które zapewnią proponowanym przez nie rozwiązaniom współoperatywność.

Trzecie konsorcjum zajmujące się tą tematyką to WPC (Wireless Power Consortium), a opracowana przez nie technologia nosi nazwę Wireless Qi. A4WP jest twórcą technologii noszącej nazwę "Rezence" (wykorzystującej zjawisko rezonansu magnetycznego). Pozwala ona doładowywać urządzenia drogą bezprzewodową po umieszczeniu ich na specjalnej podkładce.

Technologia opracowana przez PMA (ładowanie indukcyjne) nie jest kompatybilną z tą opracowaną przez A4WP, dlatego porozumienie przewiduje, że obie firmy zmodyfikują swoje rozwiązania. PMA wprowadzi do swojego rozwiązania pewne elementy technologii Rezence, a A4WP zmieni nieco technologię Rezence i zaadoptuje otwarte oprogramowanie API opracowane przez PMA. Doprowadzi to do tego, że oba rozwiązania będą ze sobą zgodne.

A gra warta jest świeczki, gdyż rynek ten rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Firma analityczna IHS Technology przewiduje np. że za dziesięć lat użytkownicy co najmniej 1,7 mld rozwiązań pozwalających zasilać urządzenia elektroniczne drogą bezprzewodową (podczas gdy w 2013 r. na rynek trafiło 25 mln takich rozwiązań).

Konsorcjum A4WP powstało z inicjatywy dwóch firm (Qualcomm i Samsung) i liczy sobie obecnie ok. 70 członków (należą do niego takie korporacje, jak Broadcom, Delphi, Fairchild Semiconductor, Haier, Intel, LG Electronics, Qualcomm, Samsung Electronics, SanDisk, TDK i Texas Instruments). Duracell Powermat (jedna z najbardziej znanych firm zajmujących się technologią bezprzewodowego zasilania urządzeń elektronicznych) należy do konsorcjum PMA.

Wireless Power Consortium jest natomiast znane przede wszystkim ze standardu Qi, powalającego doładowywać drogą radiową urządzenia elektryczne z niewielkich odległości (maks. 1,5 cm). Standard Qi wspierają takie firmy, jak LG Electronics, Sony, Nokia i Verizon Wireless.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200