Dwa komputery w jednym

Jak połączyć bardzo długi czas pracy na bateriach z dostępem do Internetu i firmowej poczty elektronicznej, nie tracąc dużej wydajności, dostępnej na żądanie?

Użytkownicy biznesowi korzystający z przenośnych komputerów, cenią sobie długi czas pracy na akumulatorach oraz wydajność w aplikacjach biznesowych. Niestety obu tych cech nie da się pogodzić, gdyż nowoczesne procesory architektury x86 pobierają stosunkowo dużo energii, nawet przy zadaniach, które nie wymagają dużej wydajności. Producenci subnotebooków wyposażają swoje komputery w procesory z serii Atom, o niewielkim zużyciu energii, ale wydajność takich maszyn nie wystarczy, aby móc uruchomić na nich system wraz z biznesowymi aplikacjami, w rodzaju Microsoft Office System 2007.

Dylemat ten rozwiązuje Dell oferując notebook Dell Latitude E4200, na którym zainstalowano zarówno Windows Vista, jak i minidystrybucję Linuxa. Firma zastosowała ciekawe rozwiązanie, polegające na wbudowaniu osobnego komputera, przeznaczonego dla typowych zadań internetowych, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej. Wybór popularnej w urządzeniach PDA architektury ARM sprawił, że notebook w tym trybie może działać na standardowym akumulatorze przez kilkadziesiąt godzin. Wynika to stąd, że drugi procesor pobiera o wiele mniej energii elektrycznej od głównego (Intel Core 2 Duo 1,4 GHz). Ponieważ Windows Vista pracuje wyłącznie w architekturze Intel x86, firma Dell przygotowała specjalną minidystrybucję Linuxa, która zawiera przeglądarkę internetową, klienta firmowej poczty Exchange i kilka innych przydatnych aplikacji.

Pomysł wykorzystania systemów typu Unix, takich jak Linux czy BSD, do przeglądania Internetu, obsługi poczty elektronicznej i innych zadań, nie jest nowy. Niektóre płyty główne firmy Asus zawierają taki właśnie system (Splashtop sprzedawany pod różnymi nazwami firmowymi) i pomysł umieszczenia niewielkiego systemu typu UNIX w nieulotnej pamięci zyskuje coraz większą popularność.

Wydajność procesora ARM jest wystarczająca do typowych zadań związanych z przeglądaniem Internetu oraz obsługą poczty elektronicznej. System startuje bardzo szybko, o wiele szybciej niż Windows, nawet z użyciem hibernacji, wspiera wszystkie typowe aplikacje WWW. Tymczasem coraz więcej aplikacji jest dostępnych w modelu WWW, dotyczy to także niektórych narzędzi ściśle biznesowych, ale nadal bardzo wiele programów instaluje się w środowisku Windows, będącym standardem biznesowym. Należy jednak pamiętać, że tendencja migracji aplikacji do modelu cloud może sprawić, że do obsługi typowych zadań w firmie, wystarczy dowolny system operacyjny wraz z przeglądarką internetową. Umieszczenie dobrze zaprojektowanego systemu typu UNIX w nieulotnej pamięci komputera podwyższy bezpieczeństwo, gdyż system ten będzie mało wrażliwy na złośliwe oprogramowanie.


TOP 200