Dwa banki, jedna koncepcja

Bank Rozwoju Eksportu i Citibank przenoszą swoje systemy informatyczne do nowej siedziby.

Bank Rozwoju Eksportu i Citibank przenoszą swoje systemy informatyczne do nowej siedziby.

Przed działami informatyki Banku Rozwoju Eksportu SA (BRE) i Citibank SA pojawił się ten sam problem - jak dokonać przeprowadzki, tak aby nie odczuli tego klienci. Oba banki przenoszą się do nowej centrali w odbudowanym warszawskim Ratuszu.

Dział przeprowadzek

„Od dwóch lat wiadomo, gdzie będą mieścić się poszczególne departamenty i jaki będzie rozkład pomieszczeń. Jednak dopiero pół roku temu powstał szczegółowy harmonogram przeprowadzki. Odbywała się ona etapami przez pięć kolejnych weekendów, kiedy to przenosiliśmy po 60-80 stanowisk roboczych. Większość prac wykonała zewnętrzna firma” - opowiadają przedstawiciele Citibanku. Do przeprowadzki działy informatyczne obu firm przygotowywały się od dawna. W opracowaniu szczegółowego harmonogramu BRE korzystał z pomocy i rad niemieckiego Commerzbanku, swojego głównego udziałowca.

BRE i Citibank stworzyły specjalne zespoły, w których skład, oprócz informatyków, wchodzili również pracownicy departamentów administracyjnych, przedstawiciele zarządu i działów obsługujących klientów. Grupa ta miała przedstawić powiązania między poszczególnymi działami. Informatycy sugerowali, które działy nie mogą przeprowadzać się w tym samym czasie. „Biuro maklerskie i departament obsługi klienta nie mogły przenosić się równocześnie ze względu na inne wymagania sieciowe” - mówi Jarosław Kwiecień z Citibank SA.

Serwery zostają

Oba banki pozostają częściowo w dawnych siedzibach, w związku z tym nie było konieczności fizycznego przemieszczenia wszystkich serwerów. Tego typu operacja prawdopodobnie sprawiłaby największą trudność. Konieczne było natomiast zintegrowanie sieci w starych i nowych siedzibach, tak że użytkownicy niezależnie od miejsca, mają taki sam zestaw usług i dostęp do tych samych danych i serwisów. Citibank w starej siedzibie centrali pozostawił duże, serwery unixowe, na których pracują systemy transakcyjne. Natomiast w nowej znajduje się część przeniesionych serwerów Novella, obsługujących mniejsze aplikacje. W BRE działać będą dwa ośrodki serwerowe, utrzymujące cały system informatyczny.

Oszczędzić na sieci

W przypadku Bank Rozwoju Eksportu przeprowadzka i związana z nią modernizacja infrastruktury to największe inwestycje działu informatycznego. Przedstawiciele BRE szacują, że instalacja infrastruktury telekomunikacyjnej w nowym „inteligentnym budynku” wraz z systemem zasilania, łączności głosowej oraz sprzętem aktywnym wyniesie ok. 17 mln zł. Trzecia cześć tej sumy zostanie przeznaczona na modernizację istniejącej sieci, zbudowanej w technologii ATM na bazie urządzenia Cabletron Systems. Projekt obejmuje także opracowanie i wdrożenie globalnego systemu zarządzania siecią, poczynając od warstwy fizycznej, do czego zostanie wykorzystane oprogramowanie Spectrum Cabletrona, a na aplikacyjnej kończąc. W drugim przypadku bierze się pod uwagę Unicenter TNG produkcji Computer Associates. Na razie przygotowywana jest instalacja pilotażowa. Modernizacja sieci ma zwiększyć jej wydajność i bezpieczeństwo oraz obniżyć koszty eksploatacji, co przyniesie rocznie ok. 8,5 mln zł oszczędności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200