Dużym wirtualizacja opłaca się bardziej

Skala korzyści

Wirtualizacja serwerów zdobyła popularność wśród firm każdej wielkości, również mniejszych, liczących od 50 do 100 pracowników. Z raportu przygotowanego przez Blackstone Group wynika, że 70% tej wielkości firm stosuje wirtualizację do przenoszenia aplikacji ze środowiska fizycznego do wirtualnego. Podejmują się tego głównie w celu ograniczenia kosztów utrzymania zasobów IT i zakupu nowego sprzętu. Już przy niedużej liczbie serwerów da się zauważyć zalety wynikające z ujednolicenia środowiska i uniezależnienia od warstwy fizycznej. Jednak zwykle mniejsze firmy korzystają z podstawowych funkcjonalności platform wirtualizacyjnych. Rzadko decydują się na wdrożenie mechanizmów HA, disaster recovery czy rozliczania kosztów (billing), ponieważ wymagają one dodatkowych nakładów.

Raport pokazuje, że istnieje zależność między wielkością firmy a źródłami korzyści płynącymi z wirtualizacji. Kwestie efektywności są istotne w firmach, których budżet IT nie przekracza 100 tys. USD. Tej wielkości podmioty starają się jak najlepiej wykorzystać dostępne środki. Wśród nich aż 58% odpowiedziało w badaniu, że poprawa produktywności jest dla nich ważną korzyścią. W większych firmach z budżetami IT przekraczającymi te kwotę na znaczeniu zyskują inne zalety wirtualizacji serwerów, np. ograniczenie kosztów zasilania. Aż 39% firm z tej grupy wskazało to jako kluczową korzyść, podczas gdy w firmach z niższymi budżetami ten odsetek wynosi o połowę mniej – 19%.

Około 72% mniejszych firm (50–100 zatrudnionych) korzysta z jakiejkolwiek formy wirtualizacji. Wśród większych firm (100–500 pracowników) wartość ta skacze do 79%.

Taka sama zależność występuje w kontekście wielkości budżetów IT. 64,5% firm dysponujących środkami poniżej 100 tys. USD deklaruje korzystanie z wirtualizacji. Natomiast firmy mające większe środki częściej korzystają z tej technologii (80% pytanych).

Z punktu widzenia menedżera

Dla kadry zarządzającej wyższego szczebla priorytet ma redukcja kosztów. Natomiast na poziomie zarządów (wiceprezes lub wyżej) aż 55% odpowiedziało, że ważną korzyścią jest obniżenie kosztów funkcjonowania działów IT. Dla kierownictwa średniego szczebla ten czynnik jest nieco mniej ważny (47% uznało go za ważny). Ankieta wykazała, że profesjonaliści IT potrzebują niewielkich zachęt, żeby przystąpić do wdrożenia wirtualizacji. Według tej grupy oszczędności już na poziomie 10–30 % są wystarczającym impulsem, żeby zacząć korzystać z wirtualizacji (tak uważa aż 87% ankietowanych).


TOP 200