Duży widzi więcej

Produkcja oprogramowania w bardzo krótkim czasie, zarządzanie kilkusetosobowymi zespołami deweloperskimi, optymalizacja wydajności - skala problemów, z jakimi zmagają największe portale na świecie jest niewyobrażalna dla zwykłego śmiertelnika.

MySpace to największy na świecie serwis społecznościowy. 200 mln kont użytkowników i kilkadziesiąt miliardów odsłon stron na miesiąc. Firma przez swoją krótką, czteroletnią historię nieustannie zmaga się z ogromnymi wyzwaniami związanymi z przeciążeniem infrastruktury. Zbyt duże obciążenie serwerów i baz danych skutkowało i nadal skutkuje wyświetlaniem użytkownikom stron z napisem typu "nieoczekiwany błąd" (unexpected error). Jednym z efektów jest to, że odsetek błędnych logowań wynosi w MySpace 20 lub więcej procent (średnia dla innych dużych serwisów to 1 %).

Gigantyczny wzrost użytkowników zmusza zespół programistyczny MySpace do nieustannego przebudowywania i modernizowania oprogramowania serwisu. W czerwcu br. MySpace miał 114 mln unikalnych użytkowników. To 72 % wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Na marginesie warto dodać, że nie jest to wyjątkowe osiągnięcie. Konkurencyjny wobec MySpace serwis Facebook zanotował w tym samym okresie 52 mln unikalnych użytkowników. Wzrost w porównaniu do czerwca ubiegłego roku wyniósł jednak aż 270 %.

Wielkie portale, jak Yahoo i Google korzystają na ogół z oprogramowania open source, które rozwijają samodzielnie. MySpace jest jednym z nielicznych, który zdecydował się na oprogramowanie komercyjne. Serwis został zbudowanych z wykorzystaniem technologii Microsoft. Podstawowym systemem operacyjnym jest Windows 2003, a jako baza danych wykorzystywana jest technologia SQL Server 2005. MySpace korzysta także z Internet Information Services i .NET Framework, a aplikacje pisane są w C#. Poza samym Microsoftem - serwis microsoft.com zajmuje 6 miejsce na świeci pod względem liczby unikalnych użytkowników (280 mln miesięcznie) - nie ma innego przykładu wykorzystania technologii tej firmy na taką skalę w branży internetowej .

Interesujące jest także to, że pierwsza wersja serwisu MySpace powstała w technologii Perl. Działała na serwerze Apache, a jako baza danych wykorzystywana była MySQL. Ostatecznie ta konfiguracja nie przeszła fazy testów. Dlatego programiści MySpace, mając doświadczenia z technologią ColdFusion (obecnie należącą do Adobe, oryginalnie opracowana przez Allaire) zdecydowali się na jej wykorzystanie. Serwis działał na platformie Windows i z bazą danych Microsoft SQL Server.

Optymalizacja bez końca

Prace związane z optymalizacją działania serwisu, wykorzystywanych baz danych, systemów przechowywania plików wykonywane przez zespół programistyczny MySpace prowadzone są nieustannie. Architektura serwisu przeszła liczne zmiany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200