Duży sukces polskich firm w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE”

Rodzime firmy technologicznie innowacyjne stanowiły najliczniejszą reprezentację w piętnastej edycji środkowoeuropejskiego rankingu firmy Deloitte. Czy znalazły się jednak w pierwszej trójce?

Duży sukces polskich firm w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE”

Do rankingu „Deloitte Technology Fast 50” przyjmowane są zgłoszenia od najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych. Ich rozwój oceniany jest na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. Zwycięzcy środkowoeuropejskiej edycji konkursu automatycznie zgłaszani są do rankingu ogólnoeuropejskiego – „Technology Fast 500 EMEA”.

W tegorocznej, piętnastej edycji rankingu, ponownie znalazła się liczna grupa firm z Polski. We wszystkich kategoriach było ich 22. 17 znalazło się w kategorii głównej „Technology Fast 50”, 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” i dwie w podkategorii „Wielka Piątka” (jedna firma jest dwukrotnym laureatem – w kategorii głównej oraz w podkategorii „Wielka Piątka”).

Zobacz również:

  • Blaski i cienie AI

Rodzime firmy stanowią aż 34% rankingu głównego, choć warto podkreślić, że przed rokiem stanowiły aż 45%. Są przy tym najliczniejszą reprezentacją krajową w regionie CE. Tego sukcesu nie udało im się niestety powtórzyć w przypadku średnich przychodów. Tutaj znalazły się na trzeciej pozycji z średnim przychodem 8 mln euro. Wyprzedzili nas Czesi (37,6 mln euro) oraz Rumuni (14 mln euro).

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 CE” została węgierska spółka Szallas.hu, która zadebiutowała w zestawieniu. Szallas zajmuje się sprzedażą miejsc hotelowych przez internet. Na drugim miejscu (awans z czwartego w zeszłym roku) znalazła się polska porównywarka finansowa Comperia. Ostatnia na podium jest natomiast firma-debiutant z Serbii, High Tech Engineering Center. W pierwszej dziesiątce znaleźć można jeszcze dwie firmy z Polski. Są nimi Netguru (pozycja 5) oraz ITMAGINATION (pozycja 6). Pozostałe polskie firmy z „Technology Fast 50 CE” zostały przedstawione w zestawieniu umieszczonym poniżej.

Duży sukces polskich firm w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE”

Deloitte podkreśliło, że podobnie jak w rankingu z ubiegłego roku, tegoroczny „Technology Fast 50” został zdominowany przez firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowiły 52% wszystkich firm w rankingu. Łączny przychód z tego sektora w kategorii głównej wyniósł 141,1 mln euro. Zmalała natomiast reprezentacja spółek internetowych (z 27% do 24%), ale ich łączny przychód to 152,2 mln euro. Przychody wszystkich pięćdziesięciu firm z rankingu wyniosły w roku 2013 386 mln euro. Warto przy tym odnotować, że średni wzrost przychodów polskich firm z „Technology Fast 50” to aż 739%.

Raport poświęcony rankingowi znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej (www.deloitte.com/fast50ce) oraz stronach internetowych Deloitte (www.deloitte.com/pl). Zamieszczono w nim również wyniki ankiety przesłanej do CEO firm, które trafiły do rankingu. Pytano ich między innymi o wyzwania stojące przed ich biznesem, czynniki przyczyniające się do uzyskaniu wzrostu przez ich firmę czy wydatki na rozwój i badania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200